مادر ترزا

اگنس گونکسا بوجاکسیو (مادر ترزا) دختر یک خواربار فروش آلبانیایی در سال 1910 در اسکوپی یوگسلاوی به دنیا آمد. 19 سال در سمتهای مختلف همچون مدیر و معلم یک مدرسه دخترانه ممتاز خدمت کرد. خدمات انسان دوستانه ی وی همچنان ادامه پیدا کرد. همچنین در دهه ی 70 به عنوان یکی از سمبلهای بشردوستی در سراسر جهان مطرح شد و موفق به دریافت جایزه نوبل سال 1979 گردید. هنگام دریافت نوبل چنین بیان نمود که:«من به نام یک فقیر این جایزه را دریافت می کنم» و در پایان مراسم از برپایی ضیافت مخصوص جلوگیری به عمل آورد و خواهان خرج هزینه های آن برای نیازمندان گردید.

شایان ذکر است در چهره ی او با آن قد خمیده همواره سادگی فقیرترین انسانها مشاهده می شد و با وجود برخورداری شهرت بسیار، نه سخن رانی و نه نظریه پرداز بود. در حال عبور از خیابانهای اصلی شهر کلکته مانند فرشته ای با ساری آبی و سفید  به یاری آوارگان شهر می شتافت. مادر به کمک مریدانش به همراه یکدیگر شبکه مشتعل بر 350 خط سیر را راه اندازی نمودند، که هر یک از آنها به مراکز مختلف اعزام می شدند. مادر ترزا در سال 1997 در شهر کلکته با همه خاطراتش از این دنیا خداحافظی کرد. در تمام ادیان الهی از او به عنوان یک «قدیسه» یادکرده اند.

 

برای یادبود این شخصیت، ایالات متحده، در تاریخ ۵ ستامبر ٢٠١٠ در شهر واشنگتن یک قطعه تمبر و به قیمت اصلی ۴۴ سنت چاپ نموده است.

 

/ 4 نظر / 33 بازدید
habibeh

ز خرخوانان عالم هر که را دیدم غمی دارد دلا رو کن به مشروطی که آن هم عالمی دارد " ایام غمبار امتحانات بر عاشقان علم و دانش تسلیت باد" اگه یه وقت دیر بهت سرزدم ناراحت نشیاااا آخه امتحان دارم[چشمک] مرسی از حضورت[گل]

http://www.stampnews.com/ http://philatelynews.com/ http://up.iranxm.com/ http://www.megashares.com/ http://www.zupload.com/

ندا

کاغذ سفید را هرچند هم که تمیز و زیبا باشید کسی قاب نمی کند برای ماندگاری باید حرفی برای گفتن داشت...