هنری هشتم (Henry VIII)

هِنری هشتم متولد ١۴٩١ میلادی در گرینویچ بوده که در سال ۱۵۴۷ در لندن در گذشت. او پادشاه انگلستان و لرد (و بعدها پادشاه) ایرلند و دومین پسر هنرى هفتم بود. وی در سال ۱۵۰۹ میلادی بعد از مرگ پدرش به سلطنت رسید.
هنری در موضوع طلاق کاترین آراگن و جستجوی همسری که بتواند برای او یک ولیعهد به دنیا آورد، خود را با کلمنت هفتم پاپ و کلیسای رومی کاتولیک درگیر کرد و در نتیجه هنرى به سلطهٔ مذهبی پاپ در انگلستان پایان بخشید و کلیسای انگلستان را مستقل کرد و خود را رهبر آن معرفی کرد. این جریان به نفع کامل انگلیس تمام شد، چون سیاست روحانی پاپ با سیاست ملى انگلستان مخالفت داشت و نیز هر ساله مبلغ هنگفتی پول به عنوان خزانهٔ پاپ از کشور خارج می‌گشت. جالبه بدونید هنری هشتم اولین پادشاه انگلیسى است که تحت تأثیر و نفوذ رنسانس تربیت شد. جان اسکلتن شاعر معروف انگلیسى یکى از مربیان و معلمان وى بود. هنری مردى فاضل و ادیب و زبانشناس و موسیقیدان بار آمد. وی بیشتر به خاطر ۶ بار ازدواج پی در پیش مشهور شده است که در دو مورد آنها او همسر خود را اعدام کرد. (به نقل از دانشنامه ویکی پدیا)

به مناسبت پانصدمین سالگرد تاجگذاری هنری هشتم، پادشاه انگلستان یکسری تمبر حاوی ۶ قطعه و با نقاشی های مرتبط با این شخصیت سیاسی توسط guernsey در ٣٠ جولای ٢٠٠٩ با طراحی Gail Armstrong در چاپخانه BDT International در ابعاد 36mm در 36mm منتشر و توزیع شده است.

/ 2 نظر / 21 بازدید
مرضی

باید عکس 6 تا همسرشو می گذاشتند [نیشخند]

فرشاد

سلام دوست عزیزم .. از آشنایی با شما خوشحالم ، گویا در بالاترین عضو هستید ، می توانم خواهش کنم یک دعوت نامه برای من بفرستید ، اگر لطف کنید واقعا ممنونم .. فرشاد email: farshad.n.s@gmail.com paknewis.blogspot.com