آتش بازی

آتش‌بازی، حرکتی تفریحی و نمایشی است که در برخی از کشورها در خلال برگزاری جشن‌ها و شادمانی‌ها از این شیوه استفاده می شود. در تهیه و ساخت ابزار آتش‌بازی، مواد منفجره ضعیف به کار می‌رود و سازندگان و طراحان آن می‌کوشند که با ایجاد شکل‌های ابتکاری و ترکیب رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه، انفجارهای تماشایی و نوینی خلق نمایند.

آتش‌بازی در چین پیشینه ی زیادی دارد و نشانه های آن در آثار مربوط به سلسله سلطنتی «هان» مشهود بوده و به پیش از میلاد مسیح باز می گردد.

در نمایش های آتش بازی مدرن که اخیراً اجرا می گردند، از احتراق الکترونیکی که با رایانه کنترل می شود و از فیوزهای بسیار دقیقی برای هم ساز کردن شگفتی ها با پالس های موزیک، استفاده می گردد ولیکن انفجارهای تماشایی، حاصل ترکیب های دقیق باروت، رزین، سقز و کاغذ و همچنین ترکیب های حساب شده و دقیق، به زه کردن و ردیف بندی های پوکه های هوشمند می باشد که اکثر آنها جزء اسرار تجاری قلمداد می گردند.

پست کشور تایلند در آستانه ی فرا رسیدن سال نو میلادی و در تاریخ پانزدهم نوامبر سال ٢٠١٠ یک مینی شیت یادگاری حاوی ۴ قطعه تمبر به هم چسبیده و به ارزش اسمی هر قطعه ٣ بات حاوی تصاویری از آتش بازی چاپ نموده است.

/ 2 نظر / 25 بازدید
فاطمه اختصاری

بعد از مدت ها نبودن اینبار آمده ام تا بیشتر از اینها در کنار هم باشیم... سوغاتی این روزهای دوری آدرسی برای دانلود رایگان مجموعه «یک بحث فمینیستی قبل از پختن سیب زمینی ها»ست منتظرتان هستم با دو تا شعر و کلی خبر و لینک خوب و غم های مشترکمان که هرگز تمام نخواهد شد هرگز...

میثم رسولی

سلام وبلاگ ارزشمندي داري اگه وقت كردي يه سر به ما بز ن و بگو با چه اسمي لينكت كنم http://www.bahairesearch.mihanblog.com/