<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

تاريخچه تمبر در ايران و گرانترين تمبر حال حاضر ايراني
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٠ تیر ۱۳۸٤ 

شايد به عقيده بعضی ها کم لطفی باشه که تابحال چيزی در مورد تمبرهای ايرانی ننوشته ام. قبول دارم ....

... بعدها مسئولان پست ايران با ملاحظه تمبرهاي مختلفي كه يكي بعد از ديگري به بازار پست و ارتباطات آن روزها ملحق مي شد، تصميم گرفتند اين كار را در داخل كشور شكل و شمايل خاصي بدهند. پس هياتي در سال 1224 شمسي براي چاپ تمبر به پاريس رفتند و در آنجا با شخصي به نام «آلبرت بار» در وزارتخانه پست و تلگراف فرانسه ديدار كردند. در آنجا كليشه هايي از تصاوير موردعلاقه هيات ايراني تهيه و توسط آنان تاييد شد و آنها اين كليشه ها را با خود به ايران آوردند و در سال 1247 بود كه نخستين تمبر ايراني نيز از روي همان نمونه هاي موسوم به تمبر يك پني انگليس در چهار قطعه و با قيمت هاي يك شاهي ، 2 شاهي ، چهارشاهي و هشت شاهي و معروف به تمبرهاي باقري چاپ و منتشر و در دسترس عموم قرار گرفت.
و بدين سان بود كه تمبر به عنوان نماد يك ارزش واسطه اي و مبين يك تعهد متقابل ميان اداره پست و فرستنده نامه يا محموله پستي به رسميت شناخته شد، اما پيش از ظهور پديده اي به نام تمبر هم، مراسلات ميان اقوام و ملل به شيوه هاي گوناگون برقرار بود.

به نقل از: نگاهي كوتاه به سرگذشت تمبر در ايران- « 1 » از نخستين نامه ها و تمبرها تا مراسلات و تمبرهاي امروزي گزارش: حسن فرازمند / اطلاعات - صفحه : 5 - تاريخ :12/06/1383

به هرحال نسبت به تاريخ دقيق انتشار نخستين تمبر ايران اختلاف عقيده زيادي وجود دارد. عده اي از تمبرشناسان معتقدند اولين تمبر در سال ۱۸۷۰ ميلادي منتشر شد و معدودي سال ۱۸۶۹ ميلادي را نام مي برند. حال آن كه يكي از بزرگترين تمبرشناسان انگليس به نام برايت فوس معتقد است تمبر ايران نخستين بار در سال ۱۸۶۸ به جريان افتاد و دليل او مبتني بر پاكت پستي است كه در كلكسيون «تاپلينگ» موزه لندن وجود دارد و روي آن چند تمبر «باقري» الصاق شده و به فارسي تاريخ آن ماه جمادي الثاني ۱۲۸۷ قمري (۱۸۶۸ ميلادي - ۱۲۴۷ شمسي) قيد شده است. بديهي است اين پاكت سند بسيار ارزنده اي در مورد تاريخ انتشار اولين تمبر شير و خورشيدي ايران به شمار مي آيد.

به نقل از روزنامه همشهری چاپ: جمعه ۶ آذر ۱۳۸۳ - سال يازدهم - شماره ۳۵۶۶
 
تمبرهای شير و خورشيد به رنگ هاي بنفش، سبز ، آبي و قرمز اولين سري تمبرهاي ايراني هستند كه فقط ۵ قطعه از آنها در دنيا باقي مانده است و تنها قطعه موجود آن در ايران اخيرا به مبلغ ۵۰۰ ميليون ريال به يك مجموعه دار ايراني فروخته شده است. (که در حال حاضر ارزش تقريبی يکشاهی برنز حدود ۶۰۰ ميليون ريال تخمين زده ميشود).
 

003468.jpg

 
 

کلمات کلیدی: