<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

فانوس های دریایی نیوزلند
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

به مناسبت یکصد و پنجاهمین سالگرد احداث اولین فانوس دریایی در کشور نیوزلند به نام Pencarrow ، پنج قطعه تمبر با تصویر مشهورترین فانوس های دریایی در سال ٢٠٠٩ میلادی در این کشور به قیمتهای اصلی 50c, $1.00, $1.50, $2.00, $2.50 به چاپ رسیده است.

سایر مشخصات فنی این تمبرها:

ابعاد: 40mm x 30mm

تعداد تمبرها در ورق: ٢۵ عدد

طراحی تمبرها و پاکت مهر روز: Vertigo Design

تصاویر مناطق احداث فانوس های دریایی در هریک قطعات به شرح زیر است:

 Pencarrow - 50c
$1.00 – Dog Island
$1.50 – Cape Brett
$2.00 – Cape Egmont
$2.50 – Cape Reinga


کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی
 
سال 2009 سال بین المللی نجوم
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

همان طور که آگاهی دارید سال 2009 از سوی اتحادیه بین المللی نجوم (IAU) "سال بین المللی نجوم" نام گذاری شده و شعار آن هم "جهان برای کشف از آن تو" انتخاب گردیده است. انتخاب این سال به عنوان سال بین المللی نجوم به دلیل تقارن آن با چهارصدمین سال استفاده ی نجومی از تلسکوپ توسط گالیله بوده است.

به همین مناسبت کشور مالت دو قطعه تمبر به ارزش اصلی ٠.٣٧ و ١.١٩ یورو با طراحی Alexei Pace و Gordon Caruana Dingli در نهم می سالجاری میلادی منتشر نموده است.

تمبر ٠.٣٧ یورویی حاوی تصاویری از گالیله، نقشه تهیه شده ی کره ماه توسط وی، صورت فلکی Orion و نیــــز سفینه ی آپلوی ١١ می باشد.

همچنین در تمبر ١.١٩ یورویی نیز تلسکوب عظیم William Lassell که ستارگان Nebula M42 را در این کشور رصد نموده، نمایش داده شده است.


 
قصه گوی بزرگ مجارستان
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

Elek Benedek نویسنده و روزنامه نگاری بود که بعدها به عنوان بزرگترین قصه گوی مجارستان، به شهرت رسید.

وی در سال ١٨٨٩ به تدوین اولین مجله ی ادبی در این کشور، تحت عنوان «Lajos Pósa» برای نوجوانان پرداخت. از دیگر آثار وی ترجمه ی کتاب شبهای عربی به زبان مجاری است.

پست کشور مجارستان به مناسبت یکصد و پنجاهمین سالگرد تولد این شخصیت ادبی، یک مینی شیت یادبود شامل چهار عدد تمبر با تصویر وی و بعضی از آثارش از جمله: ٣ بچه خوک کوچک، در سالجاری میلادی منتشر نموده است.


کلمات کلیدی: فرهنگ، هنر و اجتماع
 
حیات در جزایر آزورس (Azores)
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸ 

مجمع الجزایر آزورس واقع در فاصله ی یکهزار و پانصد کیلومتری سواحل اروپا و در قلمرو کشور پرتغال قرار دارد. جانورشناسان به اکتشاف جالبی در این مناطق دست یافته اند که سنجاقک های آن صرفاً ماده اند. این اکتشاف پدیده تازه ای را پیش روی حشره شناسان قرار داده است. این سنجاقک ها به روش بکرزایی تولیدمثل می کنند. البته این روش در بین بسیاری از حشرات متداول است، اما این اولین باری است که بکرزایی در بین سنجاقک ها آن هم با این وسعت مشاهده می شود.

پُست کشور پرتغال در سال 2009 به بهانه ی معرفی گونه های گیاهی و جانوری این منطقه، یکسری تمبر به استعداد 4 قطعه با تصاویری زیبا و متنوع و نیز طراحی بدیع در بین دندانه ها به چاپ رسانیده است.