<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

تمبر مشترک ایران و قرقیزستان
ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧ 

از آخرین انتشارت شرکت پست جمهوری اسلامی، تمبر یادگاری مشترک ایران و قرقیزستان می باشد. تمبر مذکور در ٢ قطعه و با تصویری از قلل معروف و مشهور کشورهای ایران (سبلان) و قرقیزستان (خان تنگری) به چاپ رسیده است.

این تمبرها در کشور قرقیزستان نیز به چاپ رسیده است.

نمونه های چاپ ایران:

نمونه های چاپ قرقیزستان:


 
Mr Men & Little Miss
ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧ 

Mr Men و Little Miss از سری شخصیت های ساخته ی ذهن و فکر آقای راجر هارگریوز (Roger Hargreaves) هستند. وی در سال 1938 در انگلستان بدنیا آمده است. او در شاخه ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می کرده است. نامبرده از سومین نفراتی است که اثراتشان در انگلستان بهترین فروش را داشته و تاکنون بیش از 100 میلیون کتاب از وی به فروش رفته است.

در این رابطه، یکسری تمبر شامل 6 قطعه از تصاویر کاراکترهای داستان های خانواده ی  هارگریوز در 15 می سال 2008 میلادی با طراحی Andrew Fothergill  به چاپ رسیده است. 


کلمات کلیدی:
 
مبارزه با تبعیض جنسیتی
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٧ 

تبعیض جنسیتی و در معنای عام و کلی، تبعیض علیه زنان، به معنی قائل شدن به هرگونه تمایز، استثناء یا محدودیت (محرومیت) بر اساس جنسیتی است که نتیجه یا بمنظور خدشه دار کردن و یا بی اثر نمودن رسمیت و شناسائی، بهره مندی یا اعمالی که بوسیله زنان انجام میگیرد، صرف نظر از وضعیت تاهل آنها و بر مبنای برابری حقوق انسانی مردان و زنان و آزادیهای اساسی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و یا هر زمینه دیگر اطلاق میگردد.

شایان ذکر است در این رابطه و با توجه به منشور سازمان ملل مبنی بر اعتقاد راسخ به اصول پایه ای حقوق بشر و احترام به ارزش ذاتی و برابری خدشه ناپذیر حقوق مردان و زنان،کنوانسیون حذف کلیه اشکال تبعیض علیه زنان شامل ۲۹ ماده در 18 دسامبر 1979(27آذر 1358) - قطعنامه شماره 180/34 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مورد تصویب قرار گرفته است.

کشور سان مارینو در دسامبر سال ۲۰۰۷ میلادی، تمبر جالبی در ارتباط با این مبحث، چاپ و برای گردش در چرخه ی توزیع، ارسال نموده است.


کلمات کلیدی: سیاسی و نظامی
 
White handed Gibbon - WWF9
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳۸٧ 

نوعی از میمون ها موسوم به گیبون سفید دست (White-handed Gibbon) یا میمون آوازه خوان در صورت مشاهده حیوانات شکارچی، خود را به شکارچی نزدیک کرده و شروع به خواندن آوازهایی خاص می کند که احتمالا برای هشدار به سایر میمونها و نیز ناامید کردن حیوان شکارچی است. پیش از این نمونه های قابل توجهی از تولید صدا در میان میمونها برای ارتباط با سایر اعضای گروه و به ویژه برای آگاه کردن آنها از وجود خطر، مشاهده شده است. به طور مثال، نوعی از میمون ها موسوم به میمون های وروت (Vervet) در صورت مشاهده شکارچیانی نظیر عقاب در آسمان، شروع به خواندن نوعی خاص از آواز می کند که همنوعانشان با شنیدن آن آوازهای خاص از وجود خطر در آسمان آگاه می شوند و به آسمان نگاه می کنند و همین میمون ها در صورت مشاهده خطر روی زمین، آوازهای دیگری می خوانند که همنوعانشان با شنیدن آن آوازها از وجود شکارچی روی زمین آگاه می شوند و به زمین نگاه می کنند.
به گفته کلاوس سوبربوهلر زیست شناس دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند، گیبون ها هر روز صبح آوازهای بلندی می خواندند که از کیلومترها دورتر در جنگل شنیده می شود اما همواره این سوال وجود داشته است که آیا گیبون ها که در مقایسه با میمونهای وروت به انسانها نزدیک ترند نیز در صورت مشاهده خطر همنوعان خود را با صدا آگاه می کنند یا خیر. سوبربوهلر و همکارانش بدین منظور در پارک ملی خائویای در تایلند به مشاهده رفتار این میمونها پرداختند و با مجسمه هایی مشابه حیوانات شکارچی، رفتار آنها را در هنگام مواجهه با شکارچیان بررسی کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد این میمونها که اغلب عمر خود را در ارتفاعات ‪ ۱۸‬متر تا ‪ ۳۰‬متری درختان زندگی می‌کنند، با مشاهده شکارچیان روی زمین، در رفتاری عجیب از درخت پایین آمده و تا فاصله حتی ‪ ۴/۵‬متری شکارچی بدان نزدیک می شوند و با صدای بلند شروع به خواندن آوازهایی خاص می کنند. به گفته سوبربوهلر، میمونهای گیبون احتمالا با این رفتار سعی می کنند از یک سو به حیوان شکارچی نشان بدهند که حضور او شناسایی شده و دیگر نمی تواند میمونها را غافلگیر و شکار کند تا با این روش شکارچی از شکار میمونها ناامید و منصرف شود و از سوی دیگر با این روش به سایر همنوعان خود در زمینه وجود شکارچی روی زمین هشدار می دهند. بررسی های این محققان همچنین نشان داد که آوازهای هشداردهنده این میمونها غالبا شامل هفت کلمه متمایز شامل وا، هو، و وائو است که تمامی آوازهای آنها با استفاده از همین کلمات مشخص ساخته می شود و این نخستین باری است که چنین ارتباط صوتی پیشرفته ای در موجودات زنده به جز انسانها شناسایی شده است. سوبربوهلر گفت دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهند تکلم در انسانها در پی تکامل ارتباطات صوتی میمون ها ایجاد شده است (به نقل از روزنامه ی همشهری).

در این ارتباط کشور لائوس در آوریل سال 2008 میلادی چهار قطعه تمبر با تصویر این جانور از سری تمبرهای WWF به چاپ رسانیده است.