<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

سیزدهم رجب، تولد زمزم زلال عترت
ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳۸٧ 
از کعبه ی حق، بانک جلى مى آید
آواى خوش لم یزلى مى آید
بشنو که سروش وحى، حق مى گوید 
آغوش گشائید که على(ع) مى آید
ساقه های نیلوفری از پایه های عرش بالا رفته و سریر ولایت را به عطر وجودی خود آراسته اند، تا او بیاید و بر تکیه گاه پوشیده از رازقی آن تکیه زند. درون کعبه چه غوغایی است امروز! ملائک، بال در بال گستره آسمان ها را پوشانیده اند و جبرائیل و میکائیل و اسرافیل حلقه خانه کعبه شدند تا پر به نور وجود او بسایند! طنین نام او هلهله شادی ملائک است. جام های افلاکی عاشقان به سوی او می آیند و گیسوان سیاه شب به یمن وجود او گل خنده های نقره ای را در میان آبشار آسمانی اش تقسیم می کند؛ چرا که امشب علی (ع) می آید ...

کلمات کلیدی: متفرقه
 
کنوانسیون رامسر 1971 (به بهانه ی مشارکت در موج سبز دوم وبلاگستان - نجات تالابها)
ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٧ 

به لحاظ اهمیت بالای تالاب ها ، کنوانسیون رامسر یا کنوانسیون تالاب‌ها در دوم فوریه ۱۹۷۱ (بهمن ماه ۱۳۴۹) در رامسر به امضاء رسید. این کنوانسیون اولین پیمان بین الدولی جهانی است که نگاهی تازه به حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی داشته، اما با این وجود در مقایسه با پیمان‌های مشابه بعدی، مقرراتی کلی و ساده دارد و بر حفاظت و بهره ‌برداری معقول از تالاب‌ ها به خصوص در جهت فراهم ساختن زیستگاهی برای پرندگان آبزی تاکید می‌کند. این کنوانسیون طی گذشت سال‌ها گستره دید خود را چنان افزایش داده که تمام ابعاد حفاظت و بهره ‌برداری معقول از تالاب‌ها را در بر می‌گیرد و تالاب‌ها را در زمره اکوسیستم‌هایی می‌ داند که در حفاظت از تنوع ‌زیستی و رفاه جامعه بشری اهمیت فوق‌العاده ‌ای دارد اما این اهمیت در ارتباط با تالاب های ایران تا کنون وجود نداشته است . کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵جنبه قانونی یافت و هم اکنون ۱۴۷ کشور عضو رسمی دارد و یکهزار و ۴۵۹ تالاب با اهمیت بین‌المللی با مجموع مساحت حدود ۱۲۵میلیون هکتار را در سطح جهان به ثبت رسانده است. متاسفانه با وجود اینکه کشور ما با ثبت 22 تالاب بین المللی دربین 140کشور درمقام و رتبه 25 کشورهای عضو کنوانسیون رامسر قرار دارد و با توجه به آن که ایران زادگاه این معاهده بسیار مهم است و همین نکته می تواند انگیزة بزرگی برای حفظ و ارتقاء جایگاه خود در بین کشور های جهان باشد ولی تا کنون دولتمردان ایرانی آن گونه که باید و شاید نتوانسته اند در حفظ همین تالاب ها موفق باشند. بر اساس برآوردهای جهانی هر هکتار تالاب بین 8 تا 21 هزار دلار ارزش مادی دارد اما در کشور ما این منابع طبیعی ارزشمند به دلیل غفلت مسئولان رو به نابودی است. آنچه مسلم است ، اجرای سیاست های راهسازی در بسیاری از تالاب ها با هدف کوتاه کردن مسیر،که تاکنون ضربات هولناکی بر پیکره تالاب ها واردکرده است ؛اجرای طرح های کشاورزی "آب بر" بدون توجه به قانون مندی اقلیم های خشک و بهره گیری از تالاب به عنوان مخزن آب کشاورزی در دسترس ؛ طراحی برنامه های گردشگری ناپایدار در کنار و یا در دل تالاب بدون درک اثرات سوء آن در اکوسیستم های حساس و شکننده تالاب ، وارد کردن گونه های غیر بومی گیاهی و جانوری به تالاب ها و بر هم زدن تعادل طبیعی این گونه محیط ها ، امروزه جزء شاخص ترین موارد تهدید تالاب ها به شمار می آید اما هیچ اقدامی تاکنون در راستای متوقف نمودن آنان صورت نگرفته است.

شاید این حرکت خودجوش وبلاگ نویسان کمکی باشد به این زیستگاههای مهم و ارزشمند بخصوص در کشور عزیزمان ایران.

پست ایران در سال ۱۳۴۹ سه قطعه تمبر زیبا با تصویر پرندگان تالابهای ایران به ارزش اصلی ۱، ۲ و ۸ ریال در مجموع تیراژ ۱۴۰۰۰۰۰ قطعه  به چاپ رسانیده است.

 


 
شهاب سنگ ها
ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٧ 

شهابواره اجرامی هستند که در فضای بین سیاره‌ای در حال گردشند و ممکن است با زمین برخورد کنند. هنگامیکه با سرعت 1170 کیلومتر در ساعت وارد بخش بالایی اتمسفر می‌شوند، تبدیل به شهاب می‌شوند و در ارتفاع بین 110 و 70 کلیومتری دنباله‌ای نورانی از خود باقی می گذارند. وقتی این اجرام به زمین می رسند ، شهاب سنگ نامیده می شوند. مطالعه این شهاب سنگها اطلا عات ارزشمندی درباره نحوه تشکیل آنها ، مواد تشکیل دهنده و تاریخ جهان در اختیار دانشمندان قرار می دهد. چون شهابها احتمالا بقایای فعالیتهایی هستند که در ابتدا جهان ما را شکل بخشید.
اغلب شهاب سنگها از سیارکها
ناشی می شوند (که بعضی از آنها ممکن است به قطر صد تا چهار صد کیلومتر رسیده باشند) که بعدا خرد شده و یا در اثر برخورد با اجرام دیگر قسمتی از آنها سائیده شده باشد. مثلا شهاب سنگ واکاموارتا در اثر برخورد سیاره‌ای کوچک که بخشی از آن مذاب بوده و فعالیتهای آتشفشانی داشته است و سیاره کوچک دیگری با هسته فلزی بوجود آمده است. در نهایت خرده پاره‌های هر دو سرد شده و بصورت مخلوطی از مواد معدنی در آمده است که نیم آن سنگی و نیمی فلزی است. این نوع کمیاب «مزوسیدریت» نامیده می‌شود (برگرفته از daneshnameh.roshd.ir).

به همین بهانه، کشور آفریقایی چاد در سال ٢٠٠١ یکسری تمبر یادگاری در قالب مینی شیت چاپ و در معرض خرید علاقمندان قرار داده است. 
روز تجلیل از مادران و زنان
ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳۸٧ 

فرخ شبی که کوکبه ی روز مادر است              آبستنش سپیده به خورشید خاور است

در این حیات بیدل و دنیای دلشکن                مادر حیات دیگر و دنیای دیگر است

(گزیده ای از اشعار شهریار)

میلاد سرور مادران و بانوان جهان مبارک باد.


کلمات کلیدی: متفرقه