<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

گل ارکیده (۲)
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ تیر ۱۳۸٦ 

واژه ارکیده (Orchid)، دارای ریشه یونانی است و تاریخچه آن به هوس طمع و ثروت پرستی انسان باز می گردد. امروزه در سراسر جهان حدود ۲۵۰۰۰ نوع ارکیده پرورش می یابد. گل ارکیده، پیام آور عشق، زیبایی و خردورزی در جهان است. در چین این گل نشانگر خلوص و بی گناهی کودکان می باشد. ارکیده صورتی، بیانگر عشق پاک بوده و نوع بسیار مشهور آن با نام کاتالیا (Cattalya)، مظهر جذابیت بی انتهاست که معمولا در روز مادر به عنوان هدیه، از آن استفاده می شود.

این سری ۹ تایی تمبر هم با تصویر مهمترین گونه های موجود در کشور آفریقایی چاد، به چاپ رسیده است.


 
کرگدن ها
ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦ 

این جانور قوی و گیاهخوار، مشخصاتی به شرح زیر دارد:

فرمانرو: جانوران

شاخه: طنابداران

رده: پستانداران

راسته: فردسُمان

خانواده: کرگدن ها

از انواع این حیوان می توان به: کرگدن سفید، سوماترایی، سیاه، هندی، جاوه ای، پشمالو اشاره نمود.

تمبر زیر هم به نمایش کرگدن های سفید کشور آفریقایی سوازیلند و در قالب WWF پرداخته، در سال ۱۹۸۷ به چاپ رسیده است:


 
عصر وایکینگ ها
ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٦ 

 

تاریخ کشورهای اسکاندیناوی از جمله سوئد همچون اکثر کشورهای باستانی، آغازی آمیخته با افسانه و اسطوره دارد. وایکینگ ها در فاصله زمانی سال ۸۰۰ تا ۱۰۵۰ بعد از میلاد در این سزمین حکمرانی می کردند. شمالی ها که اصطلاحاْ «وایکینگها» نامیده می شدند، کشورهای اروپائی و شهرها را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند ، هر جا را که توانستند غارت کردند ، آنجا که توانستند به داد و ستد و تجارت پرداختنه و گاه در آنجا ساکن گردیدند.

این قبائل شمالی که بعدها نرمن نامیده شدند تا حدود مدیترانه پیش رفتند و با کشتی های خود در داخل رودهای بزرگ حرکت نموده و به هر کجا که وارد گردیدند آن را ویران نموده و ساکنین آن نقاط را قتل عام نموده و اموال آنان را غارت نمودند. ین راهزنان و آدمکشان ناحیه شمال غربی فرانسه را که امروز نرماندی نامیده می شود متصرف شدند ، همچنین جنوب ایتالیا و سیسیل را بتصرف خود درآوردند و بتدریج در این نقاط مستقر و ساکن گشتند و بصورت مالکان و اشراف بزرگ درآمدند...

 

 


 
بازی کودکان
ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٦ 

بازی یکی از نیازهای اساسی کودکان به شمار می‌رود. مهم‌ترین و اساسی‌ترین فعالیت کودک به شمار می‌رود که در عین سرگرم کردن کودک کارکردهای مهم دیگری را داراست که هر یک از این کارکردها به جنبه‌ای از زندگی کودک مربوط می‌شوند که او را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می‌سازند. از این لحاظ شرایط بازی ، آزادی کودک در بازی، اسباب بازیهای مورد استفاده کودک و مدت زمانی که به بازی با کودک اختصاص داده می‌شود اهمیت شایان توجهی دارد.
خیلی از آموزشهای تربیتی را می‌توان در خلال بازیها به کودک نشان داد و به راحتی کودک را در مسیر درست تربیت نمود. همانطور که از خلال بازیهای کودک نیز می‌توان به شرایط عاطفی کودک ، احساسات و افکار کودک می‌توان پی برد. با آنکه میل به بازی در سنین بالا کم‌کم کاهش پیدا می‌کند و کارهای مهمی جای آن را می‌گیرد ولی به اعتقاد روان‌شناسان تا سالهای پایانی عمر نیز تمایل به بازی در انسان وجود دارد هر چند شکل و ظاهر و هدف بازی عوض شده باشد. شاید کودک دلیل بازی کردن خود را نداند و یا آنکه نتواند برای آن علتی بیان کند ولی با این همه نتواند از بازی کردن دست بکشد. امروزه ثابت شده است که کودکانی که به اندازه کافی و به درستی بازی نمی‌کنند از رشد ذهنی مناسب، رشد اجتماعی درست بی‌بهره هستند. با توجه به اهمیت و نقش سازنده‌ای که بازی در رشد کودکان دارد و به این اهمیت و ضرورت از طرف متخصصان ، صاحبنظران و بزرگان تاکید فراوان شده است توجه به آن لازم و ضروری می‌نماید. بطوری که والدین در مسیر تربیت کودک خود در بیشتر موارد می‌توانند از بعد بازی وارد شده و تربیت مناسبی را روی کودک خود اعمال نمایند. (به نقل از سایت دانشنامه رشد)


 
حیوانات عصر یخی
ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٦ 

حیوانات عصر یخی عنوان سری تمبری که امروز به شما معرفی می کنم که در ۵ قطعه توسط پست کشور انگلستان در سال ۲۰۰۶ به چاپ رسیده است:


 
حفاظت از میراث تاریخی تایلند
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٦ 

چهار قطعه تمبری که به مناسبت بزرگداشت روز حفاظت از میراث تاریخی کشور تایلند در سال ۲۰۰۵ به چاپ رسیده است:


کلمات کلیدی: فرهنگ، هنر و اجتماع
 
قدیمی ترین تمبر ایران
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ تیر ۱۳۸٦ 

قدیمی ترین تمبر رسمی ایران به دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار باز می گردد و در سال ۱۲۴۷ شمسی مصادف با ۱۸۶۸ میلادی منتشر شده است. نقش و تصویر به کار رفته در این تمبر، که به تمبر باقری معروف بوده، نشان رسمی دولت وقت ایران (شیر و خورشید) است که درون دایره ای قرار گرفته و در چهارگوشه آن قیمت تمبر به فارسی درج شده است. دور شیر و خورشید را زنجیره ای با ۸۶ دانه مروارید مانند احاطه نموده است.

این تمبر که قیمت اصلی آن ۲ شاهی است، دارای بیشترین تیراژ در این سری، بوده است. (چاپ کشور فرانسه) - با تشکر از تذکر سازنده آقا مهرداد از سایت: http://www.persi.com


کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی
 
روز زن و تقدیر از خانم دکتر توران میرهادی (خمارلو)
ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٦ 

به بهانه ایام ولادت با سعادت دخت نبی اکرم، حضرت فاطمه زهرا (س) بی ربط نیست که یادی کنم از استاد قدیمی دوران تحصیلات ابتدایی ام در دبستان فرهاد تهران، سرکار خانم دکتر «توران میرهادی (خمارلو)» و به ایشان و شما همراهان عزیز، ولادت بزرگ بانوی جهان را تبریک بگم.

خانم توران میرهادى ۸۰ سال پیش در شمیران از پدرى ایرانى و مادرى آلمانى متولد مى شود و در همان سالهاى نخست زندگى به خاطر قرار گرفتن در فضاهاى مختلف فرهنگى ابتدا با دو زبان فارسى و آلمانى و در ادامه با دو زبان فرانسوى و انگلیسى آشنا و به مرور بر آنها تسلط می یابد. او در سال ۱۳۲۴ و پایان مقطع دبیرستان، به خاطر علاقه ویژه اى که به زیست شناسى داشته، وارد دانشکده علوم مى شود و در رشته طبیعى به ادامه تحصیل مى پردازد. وى در همین سالها، که سالهاى آغاز مبارزه با بى سوادى در ایران نیز به حساب مى آید، زیر نظر کسانى چون «جبار باغچه بان» و دکتر «محمدباقر هوشیار» با روش تدریس آشنا مى شود. در سال ۱۳۲۵ نیز براى تحصیل در رشته «روانشناسى و تعلیم و تربیت پیش از دبستان» راهى فرانسه مى شود، یعنى زمانى که جنگ جهانى دوم پایان یافته و دوران بازسازى ویرانه هاى جنگ در اروپاست. به همین خاطر میرهادى مدتى در بوسنى و هرزگوین و مدتى هم در کوههاى «تاترا» اسلواکى به کار و کمک مى پردازد. درست یک سال پس از اقامت در فرانسه خبر یکى از آن غمهاى بزرگ به او مى رسد که مرگ برادرش فرهاد است. آموزه های مادر (گرتا دیتریش) باعث مى شود که در برابر این غم بزرگ بردبارى کند و با کوشش و کار به مبارزه با آن برخیزد. تأسیس کودکستان فرهاد و بعدها دبستان و مدرسه راهنمایى فرهاد به ترتیب در سالهاى ۳۴ ، ۳۶ و ۵۰ کارهاى بزرگى است که میرهادى در پاسخ به آن غم بزرگ انجام مى دهد. گوشه ای از تلاش ها و افتخارات ایشان را می توان به اختصار به شرح زیر عنوان نمود:

متولد سال ۱۳۰۶ شمیران
تحصیلکرده ایران و فرانسه
برگزارى اولین نمایشگاه کتاب کودک در ایران ۱۳۳۵
تأسیس شوراى کتاب کودک ۱۳۴۱
انتشار کتاب مرجع «گذرى در ادبیات کودکان» (به طور مشترک) ۱۳۵۲
عضویت در هیأت مدیره «دفتر بین المللى کتاب براى نسل جوان» (۲ دوره)
عضویت در هیأت داوران جایزه «هانس کریستین اندرسن» (نوبل کودکان) (۴ دوره)
عضویت در هیأت داوران بى ینال بین المللى تصویرگران براتیسلاوا
یکى از هفت سخنران دعوت شده جهان در کنگره بین المللى ادبیات کودکان در ژاپن ۱۹۸۶
یکى از ۲۰ متخصص دعوت شده جهان براى شرکت در برنامه ریزى ۱۰ سال آینده (۲۰۱۰ ـ ۲۰۰۱) یونیسف
تهیه پیش نویس برنامه سران کشورها در آتلانتا ۱۳۷۹
تألیف کتابهاى سه گانه «جست و جو در راهها و روشهاى تربیت»، «کتاب کار مربى کودک» و «دو گفتار» بر پایه ۲۵ سال تجربه های کودکستان و دبستان و راهنمایى «فرهاد»
تأسیس شوراى فرهنگنامه کودکان و نوجوانان ۱۳۵۸
دریافت جایزه کتاب سال جمهورى اسلامى ایران براى فرهنگنامه کودکان و... ۱۳۷۷
این پیشکسوت و بنیانگذار ادبیات کودکان در ایران، اخیراْ نیز توسط موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، بار دیگر به عنوان نامزد دریافت جایزه «آسترید لیندگرن» در سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۷۵۰ هزار دلار معرفی شده است. این جایزه هرساله به یک شخصیت برجسته ادبیات کودکان یا نهادی که در توسعه و ترویج کتابخوانی در بین کودکان بیشترین نقش را داشته است، تلعق میگیرد.

هیچگاه یاد و خاطر این معلم عزیز که همه ما بچه های فرهادی روزی شاگرد این بزرگوار بوده ایم، (توران خانوم) از ذهن و قلبمان بیرون نمی رود و همواره مدیون زحمات و تلاشهای ایشان خواهیم بود.


کلمات کلیدی: متفرقه ، اطلاعات عمومی
 
خوک های نیوزلند !
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٦ 

۵ قطعه تمبر با تصویر گونه های مختلف خوک های اهلی نیوزلند که اخیراْ توسط پست این کشور به چاپ رسیده است.


کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی
 
لگو (LEGO)
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٦ 

"لگو" تکه اسباب بازی هایی است که کم و بیش همه ما در دوران کودکی، لذت بازی کردن با آنها را تجربه نموده ایم. لگو، داستان ها و فعالیت های دنیای جادویی است که شادی هرگز در آن متوقف نمی شود و به عبارتی هرجا که هستید و همیشه، در میان ماجرا قرار دارید.

نام لگو (LEGO) خلاصه شده از دو کلمه دانمارکی "leg godt" به معنای "play well" است که به عنوان نام و شعار اصلی این شرکت برگزیده شده و مورد عمل قرار گرفته است.

گره لگو در سال ۱۹۲۳ توسط Ole Kirk Christiansen تأسیس گردید و هم اکنون بیش از هفتاد سال از فعالیت آن می گذرد و این اسباب بازیهای متنوع و سرگرم کننده در ۱۳۰ کشور دنیا به فروش می رسد.

تمبر زیر هم در سال ۱۹۸۹ توسط دانمارک در شصت و ششمین سالگرد تشکیل این شرکت اسباب بازی سازی، به چاپ رسیده است.


 
غذاهای فرانسوی
ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٦ 

سس‌ها نقش مهمی در تهیه غذاهای فرانسوی دارند. سس‌های فرانسوی را با استفاده از نشاسته یا راکس (آردی که در کره تفت داده شده است) غلیظ می‌کنند. از انواع غذاهای فرانسوی می توان به: کرپ شکلات و کرپ فیله مرغ، شاتوبریان، ژیگو، شنیتسل گوساله، چیکن آلاکینگ و ... اشاره کرد.

این تمبرها هم با تصاویری از غذاهای فرانسوی منقوش شده اند (انتشار سال ۲۰۰۵):


 
پل های کانادا
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦ 

۴ نمونه از پل های قدیمی و جدید کشور کانادا در قالب تمبر که در سال ۲۰۰۵ به قیمت اصلی هر قطعه ۵۰ سنت به چاپ رسیده است:


 
اصوات و نواها در بریتانیا !
ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ تیر ۱۳۸٦ 

پنج قطعه تمبر زیبا با عنوان جالب «اصوات و نواها در بریتانیا» در سوم اکتبر ۲۰۰۶ توسط کشور انگلستان به چاپ رسیده است:


 
آثار و هنرهای مصر باستان
ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ۱۳۸٦ 

این هم ۶ قطعه تمبر در قالب سری یادگاری با عنوان آثار و هنرهای مصر باستان:


کلمات کلیدی: فرهنگ، هنر و اجتماع
 
لوگزامبورگ
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ تیر ۱۳۸٦ 

حکومت : گراندوک نشین  
مساحت : 585/2 کیلومترمربع    
جمعیت : 441,092 (January 2001) نفر     
رشد سالانه جمعیت :  4/0 درصد  

پایتخت : لوگزامبورگ 
زبان : لوگزامبورگی- فرانسوی آلمانی 

دین : مسیحی 
واحد پول : فرانک لوگزامبورگ

دوک نشین لوگزامبورگ در قاره اروپا مابین سه کشور،فرانسه آلمان و بلژیک قراردارد. آب و هوای معتدل داشته و  میزان بارش سالانه بین 100-70 سانتی متر است. بیش از  50 درصد خاک این کشور زیر کشت بوده و دامپروری نیز در آن متداول است. محصولات مهم آن عبارتند از: غلات -  سیب زمینی و لبنیات. معادن سنگ آهن کشف شده در جنوب  کشور، اساس صنعت فولاد لوگزامبورگ را تشکیل  می دهد. از دیگر صنایع عمده این کشور، می توان به صنایع  دارویی شیمیایی نساجی و غذایی ، اشاره کرد.

پایتخت این کشور که لوگزامبورگ هست نیز در سال ۱۹۹۵ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا منتخب گردید. تمبرهای ذیل هم به همین مناسبت چاپ و توزیع شده اند.


 
Vacation
ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ تیر ۱۳۸٦ 

همانطور که می دونید، تفاوت های ظریفی میان واژه های Vacation و Holiday وجود دارد. اولی به معنای تعطیلات غیررسمی (مثل: مرخصی ها و ...) به کار رفته و دومین واژه، در تعریف و بیان تعطیلات رسمی (مثل: کریسمس و ...) استفاده می شود.

تمبر زیر چاپ کشور مقدونیه است که در سال ۲۰۰۴ در وصف Vacation منتشر گردیده است:

پ. ن: راستی تا یکشنبه آپ نمی کنم. البته به وکیشن نمی رم، می رم ماموریت!


کلمات کلیدی: سرگرمی ، اطلاعات عمومی