<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

نقاشی سرامیک
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

همه دانشمندان باستان‌شناسی و مردم‌شناسی بر این باورند که تمدن سفالگری و سرامیک، از منطقه خاورمیانه سرچشمه می‌گیرد که در این امر ، کشور ما ایران سهم عمده‌ای دارد. درواقع این منطقه در شروع و آغاز تمدن های مختلف، بیش از هر نقطه‌ای دیگر از جهان دخیل بوده‌است. همانطور که می دانید، فلات ایران زادگاه اصلی ظروف منقوش است. در آن زمان برای اینکه بتوانند روی این ظروف نقاشی کنند، ابتدا این ظروف را در مایعی فرو برده و رنگ یکنواختی به آن می دادند که معمولاً سفید، کرم یا قرمز بود و سپس با اکسید منگنز یا اکسید آهن، روی آن نقاشی نموده و ظرف را در کوره می نهادند و در نتیجه نقاشی ها، به صورت سیاه یا قهوه ای پررنگ بر زمینه سفید یا قرمز ظاهر می شد و این امر در واقع مقدمه ای بود برای کشف سرامیک و لعاب روی سفال. 

یک مینی شیت یادگاری ۶ قطعه ای با تصویر نقاشی بر روی ظروف سرامیکی، چاپ کشور ماکائو:


 
سوپرمن
ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

اولین فیلم سوپرمن به کارگردانی ریچارد دانر و جاناتان پری در سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ با بودجه گزافی بالغ بر ۵۵ میلیون دلار ساخته شد. در این فیلم، کریستوفر ریو در نقش سوپرمن و مارلون براندو در نقش پدر سوپرمن و جین هکمن در نقش لکس لوتر (دشمن اصلی سوپرمن)، حضور داشتند که این فیلم با فروش ۱۳۵ میلیون دلاری، به عنوان هشتمین فیلم پرفروش جهان در آن دوران، محسوب می گردد. سه فیلم دیگر نیز با هنرمندی سوپرمن طی سالهای بعد تهیه و اکران گردید.

این هم یک قطعه تمبر یادگاری منقوش به تصویر این اسطوره، که در سال ۲۰۰۶ توسط کشور آمریکا به قیمت ۳۹ سنت منتشر شده است:


 
روز جهانی ارتباطات
ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

هر سال روز 27 اردیبشت‌ماه در سطح بین‌المللی، روز جهانی ارتباطات و جامعه‌ی اطلاعاتی نامیده شده و سال‌هاست به مناسبت این روز که با تاسیس اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات مصادف است، مراسم مختلفی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران برگزار می‌شود. ۲۷اردیبهشت (17 ماه مه) هر سال، براساس مصوبه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی انتخاب شده است و هر سال محورها و شعارهایی را برای اجرای سیاست‌ها و توسعه‌ی اهداف ارتباطی در سطح جهان مطرح می‌کند. امسال برقراری ارتباط جوانان، فرصت‌های فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان شعار انتخاب شده دبیر کل اتحادیه بین المللی مخابرات در پیامی از همه‌ی اعضای خود و سازمان‌های بین‌المللی، دولتی و غیردولتی دعوت کرده است از هرگونه کمک ممکن در زمینه‌ی دسترسی به فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به کودکان، نوجوانان سراسر جهان دریغ نکنند؛ چرا که این امر به دلیل جایگاه جوانان در توسعه‌ی کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این هم تصویری از ابطال تمبر منتشر شده اخیر شرکت پست جمهوری اسلامی با حضور رئیس جمهور، وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت پست (به نقل از ایسنا):


 
فلسفه چاپ تمبر مشترک
ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

چاپ تمبر اگرچه به منظور تسهیل در امر پرداخت هزینه های پستی و جابجائی مرسولات مردم ، صورت می پذیرد، ولی در کنار این قابلیت ها، قطعاً به عنوان یک اثر و همکاری فرهنگی بین کشورها نیز، محسوب می گردد. در کشورهای جهان مرسوم است که نمایشگاههای مشترک به صورت سالیانه و یا نوبه ای، برگزار شده و نیز چند سالی است که انتشار تمبرهای مشترک که به عنوان اثر فرهنگی و نشان از همکاری فرهنگی بین کشورهای دوست ، تلقی می گردد، مرسوم شده است.

این هم نمونه ای از تمبر مشترک دو کشور آفریقایی نامیبیا و بوتسوانا با تصویری از نوعی عقاب ماهیخوار موســـوم به (Anja Denker) که در سال ۲۰۰۴ به چاپ رسیده است.

تمبر منتشره از سوی پست نامیبیا:

تمبر منتشره از سوی پست بوتسوانا:


 
جشنواره غذا و طعم ها در بریتانیا
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

این شش قطعه تمبر به مناسبت برگزاری <<جشنواره غذا و طعم های لذیذ>> در سال ۲۰۰۵ توسط پست کشور بریتانیا به چاپ رسیده است.


 
سنگهای معدنی با ارزش
ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

این سری تمبر اختصاص داره به معرفی ۸ نوع سنگ معدنی با ارزش که از معادن کشور اوگاندا استخراج می شوند.


 
پرنده های نواحی گرمسیری
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

این هم یک مینی شیت زیبا حاوی تصویر ۶ پرنده متعلق به نواحی گرمسیری که چاپ کشور مالدیو است.


 
Raoul Dufy
ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

رائول دوفی، نقاش‌ و طراح‌ فرانسوی‌ (1877ـ1953) در زمره‌ی‌ برجسته‌ترین‌ نقاشانی‌ بود که‌ با بهره‌گیری‌ از سنت‌های‌ تصویری‌ خاورزمین‌، به‌ سبکی‌ مستقل‌ و نومایه‌ دست‌ یافت‌. وی‌ در زمینه‌های‌ طراحی‌ پارچه‌ و کاشی‌ و نقاشی‌ دیواری‌ نیز کار کرده‌ است‌. از جمله‌ مشهورترین آثار او می توان از: درخت‌ نخل‌ (1923) و بزرگداشت‌ باخ‌ (1950) نام برد.

این تمبر هم تصویری است از اثری به نام <<قایق ها>> چاپ کشور آنتیگوا و باربادوس در سال ۲۰۰۳ میلادی که نسخه اصل آن هم اکنون در موزه ای در کانادا نگهداری می شود:


 
حیات زیر آب (۳)
ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

حیات زیر آب، یکی از مصادیق اعجاب برانگیز و زیبای جهان هستی و دست پرورده خالق متعال است. این ده قطعه تمبر نیز با تأکید بر این موضوع، توسط کشور انگلستان در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسیده است:


 
سال بین المللی قطب
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

همانطور که می دانید از جانب سازمان های جهانی مرتبط، سال ۲۰۰۷ - ۲۰۰۸ سال بین المللی قطب اعلام شده که در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۰۷ به همین مناسبت این تمبرهای زیبا در تیراژ یک میلیون و بیست هزار قطعه توسط کشور برزیل به چاپ رسیده اند.

 


 
سفالگری (۲)
ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

چند نمونه زیبا از آثار سفالگری مردم بندر «Shek Wan» که در ضلع غربی جزیره <تسینگ یی> هنگ کنگ واقع میباشد، در قالب تمبر و در سال ۲۰۰۷ توسط کشور ماکائو به چاپ رسیده است:

 

 


کلمات کلیدی: فرهنگ، هنر و اجتماع
 
قلعه ها و برج ها
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

۵ قطعه تمبر با عنوان <<قلعه ها و برج های کشور مالت>> که در سال ۲۰۰۶ به چاپ رسیده اند:


کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی
 
مریخ ، بهرام یا مارس
ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٦ 

مریخ چهارمین و آخرین سیاره سنگی است که در مداری بیضی شکل، با سرعتی در حدود ۱/۲۴ کلیومتر در ثانیه، به دور خورشید می چرخد. همسایه زمین است و شباهتهایی به آن دارد. از جمله این که یک شبانه روز آن، ۵/۲۴ ساعت طول می کشد. سال در آن معادل ۶۸۷ روز است و قطری در حدود ۶۷۹۴ کیلومتر دارد. به علت دوری از خورشید، حداقل دمای آن به ۱۰۰- و حداکثر آن به ۲۷+ درجه سانتیگراد می رسد. جو آن حاوی گازهای دی اکسید کربن، اکسیژن، نیتروژن و کمی بخار آب و گازهای بی اثر بوده و ۲۰۰ مرتبه از جو زمین رقیقتر است.

بین سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۴ میلادی، کاوشگرهای بسیاری از طرف روسها و آمریکایی ها به سوی این سیاره فرستاده شدند که برخی از آنها موفق و بقیه در انجام مأموریتهای خود ناکام ماندند. اولین فرود با سرنشین در مریخ در سال ۱۹۷۵ ، با سفینه آمریکایی وایکینگ ۲ صورت گرفت (تلخیص از سایت آفتاب آی آر).

این تمبر هم مربوط به مریخ نوردی است که در قالب مینی شیت در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسیده و قیمت اصلی آن ۳ دلار می باشد.