<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

شیرها
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ تیر ۱۳۸٥ 

اکثر مردم تصور می کنند که شیرها، سلطان حیوانات آفریقا هستند اما آنها نه فقط در آفریقا بلکه، در جاهای دیگر هم شکار می شوند. صد هزار سال پیش، شیرها در محوطه بسیار وسیعی از دنیا زندگی می کردند. اما شکارچیان ماجراجو، صدها سال است که به شکار این حیوان می پردازند و در همه جا نسل آن را به خطر انداخته اند به طوری که امروزه، شیرها فقط در بخش بسیار کوچکی از سرزمین مادری خودشان زندگی می کنند و شیرهای آسیایی نسل های باقی مانده از همان شیرهای آفریقایی اند که شاید صدهزار سال پیش وجود داشتند، آنها قلمرو خودشان را به شدت حفظ می کنند.
هندوستان مفتخر است بر ۳۰۰ شیر که در یک منطقه حفاظت شده زندگی می کنند، نظارت دارد. در بسیاری از کتاب ها، قصه ها و افسانه ها از شیر به عنوان سلطان جنگل یاد شده است. اما هرگز این موضوع درک نگردیده که چرا شیرها سلطان جنگل و سمبل عظمت و بزرگی اند.
یک ببر در جنگل بدون این که دیده شود به آرامی می خزد اما یک شیر بدون ترس و لرز و شجاعانه در زمین راه می رود.
شیرها در جنگل به طور دسته جمعی به شکار می روند و هنگام رویارویی با خطر، به صورت سازمان یافته پراکنده می شوند، امروزه هندوستان به دومین منطقه حفاظت شده حیات وحش به ویژه شیر تبدیل شده است. متاسفانه شیوع بیماری و حوادث طبیعی هم از خطراتی است که شیرها را تهدید می کند همچنان که در سال ۱۹۹۴، یک نوع مرض هاری، بیش از یک سوم شیرهای آفریقایی را کشت و هزاران حیوان دیگر هم به همان سرنوشت شیرها دچار شدند و این فاجعه ممکن بود برای شیرهای آسیایی هم اتفاق بیفتد. (به نقل از همشهری)


 
ناوهای جنگی و نهنگها !
ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٥ 

گروههای طرفدار محیط زیست چندی قبل با نیروی دریایی آمریکا جهت اجرای پادمانهایی در اقیانوس آرام در ارتباط با نوعی امواج صوتی که گفته می‌شود نهنگها را به ساحل می‌کشد وموجب مرگ آنها می‌شود، توافق کردند. این موافقتنامه حاصل رای هفته گذشته قاضی دادگاهی در لوس انجلس است که نیروی دریایی آمریکا را از بکار بردن امواج صوتی در تمرینهای نظامی هفته جاری آن در آبهای سواحل هاوایی منع کرد. "فلورنس-مری کوپر" قاضی دادگاه ناحیه لوس‌انجلس در حکم خود گفت مدارک علمی متقاعدکننده فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد امواج صوتی با شدت بالا و فرکانس متوسط که نیروی دریایی آمریکا از آنها برای ردیابی زیردریاییهای بدون سروصدا استفاده می‌کند، می‌تواند باعث مرگ یا صدمه دیدن نهنگ‌ها و دیگر گونه‌های زیست دریایی شود. گروههای طرفدار محیط زیست، اکتبر گذشته نیروی دریایی آمریکا را در همین رابطه تحت تعقیب قانونی قرار دادند. این گروهها نیروی دریایی آمریکا را متهم کردند که با عدم مطالعه درباره زیانهای امواج صوتی روی محیط زیست، سیاست ملی زیست محیطی این کشور را نقض کرده است. نیروی دریایی آمریکا موافقت کرده است که از امواج صوتی در فاصله ‪۴۰‬ کیلومتر دریایی ( ‪ ۲۵‬مایل دریای) از جزایر شمال غرب هاوایی استفاده نکند. بر اساس رای این دادگاه نیروی دریایی آمریکا باید هنگام مانور با استفاده از امواج صوتی، در هر یک از کشتی‌های خود، یک فرد را بطور دایم و سه تن دیگر را برای مراقبت از نهنگ‌ها بگمارد. (به نقل از شبکه اطلاع رسانی سینا)

 


 
ساحلی در آفریقای جنوبی
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٥ 

اینجا منظره ای است از سواحل کشور آفریقای جنوبی که در سال ۱۹۲۹ کشف شده و امروزه در حدود ۶۰۰ هزار نفر در آن زندگی میکنند (ساحل تیبل). این تمبر در سال ۲۰۰۱ توسط کشور مذکور به چاپ رسیده است.


 
میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٥ 

مولود الست
ایزد به جهان ماسوى، گوهر داد
بر گلبن توحید گلى احمر داد
از پرتو خود درخششى داد به حق
گلزار هدف را ز کرم کوثر داد
بستان و چمن کرد بدان عطر آگین
از بوى خوشش شمیم بر عبهر داد
با عشق کشید وسمه بر چشم جهان
آراستگى به زیور انور داد
آغوش حقیقت ز وجودش پر کرد
بر بحر سعادت صدفى اطهر داد
زان گوهر دردانه گیتى افروز
بر تارک خورشید کلاهى زر داد
درى بجهانید ز دریاى شرف
بر شوکت کبریا نکو اختر داد
شد ام ابیها همه عصمت و عشق
بر کوه فتوت و شرف همسر داد
اینگونه خداوند جهان رب ودود
بر آل على، فاطمه را مادر داد
خلقت به میان نبود کوشان بى یاس
دادار ورا به ماسوى محور داد
***

ولادت کوثر نبوت، محور ولایت و گوهر طهارت، حضرت فاطمه زهرا (س) (روز مادر) بر شیفتگان حقیقت و فضیلت خجسته باد.

 


کلمات کلیدی: متفرقه
 
سلامتی و ایمنی بچه ها
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ تیر ۱۳۸٥ 

ببینید در مورد سلامتی و ایمنی بچه ها هم تمبر چاپ میشه!. (یک قطعه تمبر چاپ کشور نیوزلند به ارزش ۴۰ سنت + ۵ سنت)


 
ساز و آواز
ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٥ 

اینهم یه تمبر ساز و آواز چاپ آمریکا در سال ۱۹۹۹ با قیمت ۳۳ سنت که امیدوارم مقبولتون واقع بشه.


 
فوک ها
ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٥ 

چندی پیش، بقایایی از پوست مودار متعلق به یک فوک، در مناطق متروکه و لم یزرع  ویکتوریا‌لند در سواحل آنتارکتیکا، واقع در مناطق ساحلی دریای راس در قطب جنوب، بدست آمد که قدمت آن  در حدود صد تا ششصد سال تخمین زده شده است. بقایای حیوانی یادشده توسط تیم پژوهشی به سرپرستی «براندا هال» که چند سال پیش در این منطقه به پژوهش مشغول بوده‌اند بدست آمده و تیم پژوهشی یاد شده پس از اعلام نتایج آزمایش‌های DNA  اطمینان یافته اند که این یافته ها متعلق به نوعی فوک موسوم به فیل فوک است. دانشمندان حدود چهار تن وزن برای  نرهای بالغ این نوع فوک فیل ‌ها تخمین زده اند و اطلاق نام فک فیل به این موجودات نیز به دلیل جثه بزرگ آنهاست . فیل‌‌های قطب جنوب به تدریج در شرایط آب وهوایی این منطقه رو به ازدیاد گذاشتند. افزایش تعداد این نوع فیل‌ها مستلزم افرایش مکانهای مناسب برای زندگی در نواحی واقع در کناره دریا بود که امکان رشد و نیز پوست انداختن را برای آنان فراهم می کرده است.
امروزه بسیاری از این پستاندران دریایی، در نزدیکی آنتراکتیکا، استرالیا و جزایر جورجیای جنوبی زندگی می کنند. (به نقل از CHN)

 
حیات زیر آب
ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٥ 

در مورد ماهیها و یا زندگی زیر آب شاید مطلب زیاد نوشته باشم، با همه این اوصاف دلم نیومد از این شیت کامل و زیبا مرتبط با حیات آبی بگذرم:


 
صندلی ها (Chairs)
ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٥ 

اینهم تمبر چند نمونه صندلی مختلف چاپ آمریکا در سال ۲۰۰۴ با قیمت هر قطعه ۳۷ سنت:


 
الویس پریسلی (ELVIS PRESLEY)
ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٥ 

سلام.

اول عذرخواهی منو بخاطر دیر آپ کردنم بپذیرید دوستان ! چون یه مدتی کمتر به نت دسترسی خواهم داشت و وقتم محدودتر خواهد بود.

دوم مطلب جدیدم:

نام کامل:ELVIS AaRON PRESLEY
اسامی مستعار:THE KING-THE PELVIS
تاریخ تولد: 8 ژانویه 1935.
محل تولد: میسی سیپی امریکا.
تاریخ فوت: 16 آگوست 1977.
محل فوت: گریس لند(GRACELAND) - ممفیس.
شغل: خواننده، بازیگر.
قد: 183 سانتی متر.
تحصیلات: فارغ التحصیل دوره  متوسطه از دبیرستان HUMES در سال 1953.
وزن در دوران سربازی: 76 کیلو گرم.
وزن در دوران پیش از مرگ: 115 کیلو گرم.
نام پدر: VERNON ELVIS PRESLEY---شغل: راننده کامیون---- وی در سال 1979 بر اثر سکته قلبی در گذشت. وی یک بار به جرم جعل چک به زندان افتاد. نام مادر: GLADYS LOVE SMITH PRESLEY---شغل: خیاط----در سال 1958 و در سن 46 سالگی درگذشت.
نام برادر: JESS GARON PRESLEY----با الویس دوقلو بود اما مرده بدنیا آمد. 

* وی در سال 1970 یک عمل جراحی فیس لیفت FACE-LIFT و یک عمل جراحی زیبایی بینی انجام داد.

* چشمان الویس در سال 1970 مبتلا به آب سیاه بوده است.

* الویس از بی خوابی مزمن رنج میبرده است.

* الویـس در سـاعـت 3:30 بـامـداد در تــاریـخ 16 آگـوست 1977 در سن 42 سالگی درگذشت.

* عـلت مرگ وی پس از کالبد شکافی سکته قلبی اعلام شد.

*  علت سکـتـه قلبی وی: الویس دچار اختلالات تغذیه ای بـود و سـعی داشــت با خود درمانی و مصرف دارو مشکل خود را رفع کند اما به مرگش انجامید.

* عـلت دوم: یـکی از نزدیکان وی علت مرگ الویس را نارسایی کلیوی وی میداند.

* عـلت سوم: سابقه مرگ بر اثر نارسایی قلبی در خانواده وی وجود داشته است.

* برخی عقیده دارند که الویس پریسلی کماکان زنده است و مرگ وی تنها یک دسیسه بوده است. برخی دیگر نیز ادعا میکنند که الویس را دیده اند.

* ابتدا الویس را در کنار قبر مادرش در آرامگاهی در ممفیس دفن کرده بودند اما در پی اقداماتی که برای سرقت جسد وی صورت گرفت. جسد الویس را به گریس لند منتقل کردند.

* وی هنگامی که در گذشت 5 میلیون دلار در حسابی بانکی خود پول داشت.

* در کالبد شکافی صورت گرفته بروی الویس 10 نوع دارو متفاوت در خونش یافت گردید.

* در تشییع جنازه الویس 75 هزار نفر شرکت کردند.

* 18 ترانه الویس پریسلی در جدول تاپ تن در صدر قرار گرفته اند.

* شمار آلبومهای بفروش رفته وی در سراسر جهان: 1 میلیارد آلبوم. (به نقل از سایت مردمان)


 
موتورسیکلت
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٥ 

اینهم چهار قطعه تمبر با تصویر موتورسیکلتهای قدیمی موجود در ایالات متحده که در سال ۲۰۰۶ به قیمت هر عدد ۳۹ سنت به چاپ رسیده است.


 
فاطمیه
ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳۸٥ 


کلمات کلیدی: متفرقه
 
گوریل ها
ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳۸٥ 

علیرغم سروصداهایی که درباره گوریل های کوهستان، این گونه کمیاب و بسیار مورد توجه به ویژه پس از مرگ حماسی دایان فاسی برای حفظ و بقای نسل این گونه (که شرح آن را در شماره های گذشته در همین صفحه خوانده اید)، سرشماری تازه  نشان داد که شرایط زیست و جمعیت گوریل های کوهستان روبه بهبود است.
کار بزرگ دایان فاسی و فیلم معروف «گوریل ها در مه» که داستان زندگی فاسی و گوریل های کوهستان را با پرداختی دیدنی به تصویر کشید و در سال ۱۹۸۸ به نمایش درآمد (این فیلم چند بار در سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز پخش شد)، به جهانیان نشان داد که این گونه تا چه حد ارزشمند است و نیز ثابت کرد که این گونه ارزشمند از ناآرامی های داخلی، شکار قاچاق و نابودی محیط زیست رنج می برد- این وضع در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به اوج خود رسید و جمعیت اندک گوریل های کوهستان را به شدت تهدید می کرد. اکنون، علیرغم تاثیرات منفی ناشی از جنگ و کشتار، اولین سرشماری از سال ۱۹۸۹ تاکنون، آشکار ساخته که جمعیت این میمون های بزرگ در کوهستان ویرونگا حدود ۱۷درصد رشد داشته است.


 
بلایای طبیعی
ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳۸٥ 

طبقه بندی بلایای طبیعی
پدیده های ناهنجار عبارتند از:
الف: پدیده های ناشی از عواملی تحمیلی بر طبیعت: آلودگی هوا، بارانهای اسیدی، افزایش گاز کربنیک و آلاینده ها در جو و اثرات گلخانه ای ناشی از آنها، نازک شدن لایه ازن و غیره
ب: پدیده های ناشی از مکانیزم و ساختار عوامل طبیعی (زلزله، سیل، خشکسالی، بیابان زایی، پیشروی آب دریاها در خشکی و...) هر چند که برخی از این پدیده ها می تواند به علت تداخل هر دو عامل فوق که درواقع تشدیدکننده پدیده ها محسوب می شود نیز رخ دهد. از دیدگاه دیگر پدیده های ناهنجار طبیعی را می توان به صورت زیر طبقه بندی نمود:
حوادث طبیعی ناشی از عوامل زمین ساختی،  بلیه تدریجی مثل آتشفشان، بلیه ناگهانی مثل زلزله، حوادث طبیعی ناشی از عوامل آب و هوایی مثل خشکسالی و سیل
برخی از بلایای طبیعی با فشار آب و هوایی (بارشها، طوفان، خشکسالیها و...) و نیز با منشأ زمین ساختی (آتشفشان، بهمن و ... ) با روشهای خاص و با درصد احتمال قابل پیش بینی اند که با توسعه علوم و فنون و ارتقای علمی بشر روزبه روز ضریب اطمینان چنین پیش بینی هایی بیشتر خواهد شد.


 
شوخی با تمبرها (۱)
ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ تیر ۱۳۸٥ 

اینهم نمونه تلاش فردی که بصورت غیر رسمی به خلق این شبه تمبر پرداخته است:


کلمات کلیدی: سرگرمی
 
کسوف (Eclipse)
ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳۸٥ 

گرفتگی کامل خورشید را باید یکی از منظره‌های زیبا و در عین حال ترسناک طبیعت دانست. تنها موقعی می‌توان این پدیده را دید که عوامل زیادی با هم انطباق پیدا کنند. خورشید کره فروزان بسیار بزرگی است با قطری در حدود 109 برابر قطر زمین که در فاصله 150 میلیون کیلومتری زمین واقع شده است. ماه فقط یک چهارم اندازه زمین را دارد. ولی 400 بار نزدیکتر از خورشید به زمین است. البته بدیهی است که اجسام را از فاصله‌های دورتر کوچکتر می‌بینیم. اختلاف فاصله‌های ماه و خورشید نیز سبب می‌شود تا اندازه‌هایشان با هم برابری کنند. از این رو ، آن دو در آسمان تقریبا به یک اندازه دیده می‌شوند. این هم تمبری که در سال ۱۳۷۸ و در ۵ قطعه به هم چسبیده هرکدام به مبلغ ۲۵۰ ریال چاپ و توزیع گردیده است.


 
هواشناسی (Meteorology)
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ تیر ۱۳۸٥ 

فعالیتهای هواشناسی بعنوان یک علم جدید در حقیقت از اوایل قرن نوزدهم شروع شد اولین نقشه های هواشناسی را لامارک در سال 1820 ارائه نمود. با اختراع تلگراف توسط مورس در سال 1843 امکان مخابره سریع اطلاعات دیده بانی فراهم آمد و بدینوسیله اعلام خطر و پیش بینی وقوع طوفان امکان پذیر شد.توسعه علم و تکنولوژی در اروپای غربی و نیاز بازار جهانی به حمل و نقل دریایی که بر اساس پیش بینی های جوی صورت میگیرد،گسترش شبکه های ایستگاههای هواشناسی را به همراه داشت و بدنبال آن اولین کنفرانس بین المللی هواشناسی در اگوست 1853 در بروکسل برگزار گردید.

پیشرفت روز افزون حمل و نقل دریایی و هوایی و نیز توجه بیشتر کشورها به منافع اقتصادی علم هواشناسی باعث شد که اولین بار دانشمندان و هواشناسان آماتور جهان گردهم جمع آیند, در این کنفرانس غیر رسمی پیشنهاد گردید یک سازمان بین المللی برای تصمیم گیری در مسائل هواشناسی در سطح جهان تشکیل شود و بدنبال این پیشنهاد اولین کنگره بین المللی هواشناسی از دوم تا 16 سپتامبر 1873 در وین برگزار شد که در این کنگره 32 نماینده از بیست کشور جهان شرکت کرده بودند بعضی از مسائل اصلی مثل کالیبره و استاندارد کردن ادوات هواشناسی,ساعات دیده بانی ،واحدهای اندازه گیری و نحوه مخابره و مبادله گزارشهای جوی بین کشورها با استفاده از تلگراف ،مورد بحث قرارگرفت و بر عمده ترین مسئله یعنی جهانی بودن فعالیتهای هواشناسی تاکید شد. در دوره های جنگ جهانی اول و دوم که در عملیات نظامی و حمل و نقل هوایی نیاز به اطلاعات هواشناسی و مبادلات بین المللی بیشتر آشکار شد، دوران شکوفایی هواشناسی بوده است و می توان گفت که جنگ جهانی اول باعث تولد هواشناسی و فاصله جنگ جهانی اول و دوم دوران بلوغ این علم بوده است همکاریهای بین المللی در امر هواشناسی بیشترین رشد خود را در این ایام بدست آورد و کنفرانسهای بین المللی زیادی چه در زمینه عملیاتی و اجرایی و چه در زمینه مطالعات و تحقیقات در کشورهای مختلف جهان برگزار شد بدین طریق توسط کمیته جهانی هواشناسی تشکیل یک سازمان جهانی به نام (World  Meteorological  Organization)  WMO تاسیس گردید . مهمترین اهداف این سازمان در چهار چوب تشکیلات جدید تهیه و تنظیم مقررات فنی و استاندارهای بین المللی بود همچنین توسعه شبکه ایستگاههای هواشناسی بهبود و توسعه سیستمهای مخابراتی برای مبادله بین المللی اطلاعات و نیز ایجاد روابط نزدیک و همکاریهای منطقه ایی و بین المللی در زمینه آموزش ،مطالعه و تحقیقات نیز مد نظر قرار گرفت.