<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

بعضی از کارتونهای معروف
ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

اینجا یه شیت تمبر بعضی از کارتونهای معروف جهان (باگزبانی - توئیتی - رودرانر و ...) را برای شما به نمایش میگذارم:


 
پاپ ژان پل دوم
ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

هنگامی که در اکتبر سال 1978، شورای کاردینالهای کاتولیک انتخاب کارول یوزف وویتیلا، سراسقف لهستانی را به مقام رهبری کلیسای کاتولیک اعلام کرد، وی نخستین روحانی غیر ایتالیایی بود که در بیش از چهارصد و پنجاه سال قبل از آن به این مقام برگزیده می شد. "کارول یوزف وویتیلا" لقب ژان پل دوم را برای دوران پاپی خود برگزید. پاپ ژان پل دوم دویست و شصت و پنجمین نفر در سلسله ای از نمایندگان مسیح بر زمین و جانشین پطرس قدیس، از حواریون ارشد عیسی مسیح بود که نخستین رهبر کلیسا تلقی می شود. ژان پل دوم  در روز 2 آوریل سال 2005 ساعت 9:37 دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی در آپارتمان پاپی خود در واتیکان درگذشت، این در حالی است که جمعیتی عظیمی در میان سنت پیتر جمع شده و برای سلامتی پاپ دعا می کردند. پس از درگذشت پاپ میلیونها نفر از مردم سراسر جهان، رهبران سیاسی و دینی کشورها برای مراسم تشیع و ادای احترام به پیکر وی در میدان سنت پیتر جمع شدند. به نقل از:(Mehr News Agency)


 
زنجان (Zanjan)
ساعت ۸:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

امروز برای مأموریت اداری میرم زنجان ... و احتمالاً تا شنبه آپ درکار نخواهد بود !

 


کلمات کلیدی: متفرقه
 
پری دریایی
ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

اینهم شبه تمبر یکسری پری دریایی آمریکایی بی یال و کوپال !


 
بچه ها (Baby)
ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

بچه ها ...

 

 

 

 

 

 

وقتی با

 

 

سرزنش و انتقاد زندگی می کنند می آموزند بی اعتماد به خود

باشند.

وقتی با

 

 

خشونت زندگی می کنند می آموزند که جنگجو

باشند.

وقتی با

 

 

ترس زندگی می کنند می آموزند که بُزدل

باشند.

وقتی با

 

 

ترحم زندگی می کنند می آموزند که به خود احساس ترحم

داشته باشند.

وقتی با

 

 

تمسخُر زندگی می کنند می آموزند که خجالتی

باشند.

وقتی با

 

 

حسادت زندگی می کنند می آموزند که در خود احساس گناه داشته باشند.

 

اما ...

 

اگر با

 

شکیبایی زندگی کنند بردباری را می آموزند.

اگر با

 

تشویق زندگی کنند اعتماد و اطمینان را می آموزند.

اگر با

 

پاداش زندگی کنند با استعداد بودن و پذیرندگی را می آموزند.

اگر با

 

تصدیق شدن زندگی کنند عشق را می آموزند.

اگر با

 

توافق زتدگی کنند دوست داشتن خود را می آموزند.

اگر با

 

تایید زندگی کنند با هدف زندگی کردن را می آموزند.

اگر با

 

صداقت زندگی کنند حقیقت را می آموزند.

اگر با

 

انصاف زندگی کنند دفاع از حقوق را می آموزند.

اگر با

 

اطمینان زندگی کنند اعتماد به خود و اعتماد به دیگران را می آموزند.

اگر با

 

دوستی و محبت زندگی کنند زندگی در دنیای امن را می آموزند.

 

 

بچه شما چطور زندگی می کند و چه می آموزد؟


 
سرزمین بندگان
ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

سلام.

این کارتون قدیمی که یادتون هست؟


 
کبوتر (pigeon)
ساعت ٧:٢٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

در اواخر دوران سنوزوئیک که کبوتر پا به عرصه وجود گذارد، فقط به یک شکل و یک رنگ یافت میشد. سپس با تغییر شرایط محیطی در نقاط مختلف زمین، جهت سازگاری هر چه بیشتر این پرنده با محیط اطراف خود جهشها و تغییراتی در ساختار ژنتیکی این پرنده پدید آمد که این تغییرات مانند رنگهای مختلف کبوتر که در محیطهای مختلف بنا بر شرایط آن منطقه (گرما یا سرمای هوا یا ازدیاد شکارچی) پدید آمد. مثلاْ رنگ روشن (سفید) این حیوان در مناطقی که شکارچی کمتر و آب و هوای محیط مناسبتر و گرمتر بوده، پدید آمده است و رنگ تیره این حیوان بدلیل زندگی پرنده در محیطهایی که از نظر آب و هوایی سرد و یا شکارچی در آن منطقه فراوان بوده، پدید آمده است.پرنده با رنگ تیره می تواند از دید صیادان مخفی مانده و توسط آنان شکار نشود و خود را استتار نماید که تمام این تغییرات در مدت زمان مدیدی توسط ژنهای کنترل کننده صفات این حیوان پدید آمده است.


 
ماشینهای آتش نشان (Fire Engines)
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

بعضى از صداها همیشه احساس متفاوت و عجیبى را براى ما به وجود مى آورند. بعضى از صداها مهربان هستند، بعضى ها خشن، بعضى ها قابل اعتماد و بعضى ها... اما بعضى از صداها جور دیگر هستند همراه با خودشان نگرانى و امید دارند صداى آژیر ماشین آتش نشانى از این دسته هستند.
صداى ماشین آتش نشانى آدم را نگران مى کند از این بابت که جایى حادثه اى رخ داده است و امیدوار مى کند به اینکه آتش نشانها دارند خودشان را مى رسانند...

اینهم یه شیت زیبا از ۶ نوع ماشین آتش نشانی:


 
گل های بدون شرح !
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

این هم یکسری گل زیبا و بدون شرح چاپ کشور سنگاپور در سال ۲۰۰۱:


 
اسب دریایی
ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

اسب دریایی 32 گونه شناخته شده دارد. حداقل 20 نوع آن برای تجارت های غیر قانونی تحت شکار هستند. میزان تجارت اسب آبی خشک شده برای کلکسیونرها حدود 70 تن در سال 2002 بوده است که باید این عدد را به اسب های دریایی شکارشده برای آکواریوم ها و داروهای درمانی چینی تهیه شده از آنها اضافه کرد.

 


 
کینگ کنگ (King Kong)
ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

پیتر جکسون که «کینگ کنگ» او و بهتر بگوییم بازسازى این فیلم کلاسیک هالیوود به دست وى، او را باز در صدر اخبار نشانده، طى ۱۰ ماه اخیر ۷۰ پوند از وزن بدنش کاسته است.
خالق تریلوژى چندین و چند اسکارى و خبرساز «ارباب حلقه ها» این مطلب را طى هفته جارى و به مناسبت آغاز نمایش عمومى فیلم کینگ کنگ در بخشهایى از جهان در حضور خبرنگارانى که هیکل قدرى لاغر شده او را با تعجب مى نگریستند، بیان داشت.
جکسون ۴۴ ساله گفت که «کار» بیشترین سهم را در تراشیده شدن نسبى هیکل وى داشته است.
زیرا روزهایى متمادى به مدت ۲۱ ساعت به کار ادیت و تنظیم نهایى فیلمش مشغول بوده است.
ظاهراً کینگ کنگ با آن هیکل عظیم الجثه رعب آور، خاصیت لاغر کنندگى را نیز براى افراد دارد!


 
شطرنج (Chess)
ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

جزوه کوچکی به زبان پهلوی ( فارسی میانه ) باقی مانده که در آن یکی از داستانهای مربوط به پیدایش شطرنج را می توان دید .

چند داستان کهن درباره اختراع شطرنج داریم که این جزوه کوچک یکی از آنها را در بر دارد.  خلاصه این داستان چنین است :

در زمان خسرو انوشیروان دانایان هند شطرنج را ساختند و آنرا همراه چند دانا به دربار انوشیروان خسرو پسر قباد فرستادند و گفتند : چنان که شما خود را برتر از ما و سرور ما می دانید باید دانایان شما هم از دانایان ما بالاتر و بهتر باشند . اینک این شطرنج اگر توانستید آن را بشناسید و رازهای آن را بگوئید ما باجگزار شما می شویم و اگر نه شما باید به ما باج بپردازید و زیر دست ما باشید.

دانایان دربار که حلّ مسئله شطرنج را دشوار یافتند ، چهل روز مهلت خواستند و در این مدت هم نتوانستند شطرنج را شرح دهند . روز چهلم بزرگمهر که جوان ترین وزیر و دانای انوشیروان بود به پاخاست و گفت این شطرنج را چون میدان جنگ ساخته اند که دو طرف با مهره های خود با هم میجنگند و هر کدام خرد و دوراندیشی بیشتری داشته باشد ، پیروز می شود . آنگاه بزرگمهر وسیله بازی دیگری را نشان داد و گفت اگر شما این را پاسخ دادید ما باجگزار شما می شویم و اگر نتوانستید باید باجگزار ما باشید . این وسیله تخته نرد بود .

دانایان آن سرزمین از توضیح نرد درماندند . آنگاه بزرگمهر گفت در این بازی بر خلاف شطرنج که در آن خرد و دور اندیشی کار ساز است ،  تصادف  و سرنوشت دخالت دارد و مسیر بازی را تصادف تعیین میکند و خرد آدمی در آن کارکرد کمتری دارد .

آنگاه بزرگمهر با دانایان هند شطرنج بازی کرد و چند بار از ایشان برد . به این ترتیب دانایان هندوستان پذیرفتند که باجگزار ایران باشند .

راستی ممکنه از فردا تا روز دوشنبه آپ نکنم، چون نیستم!!!


کلمات کلیدی: ورزش ، اطلاعات عمومی
 
پیشاهنگی (Jamboree)
ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

پیشاهنگی را لورد بدین پاول یک افسر ارتش انگلستان برای آماده ساختن نوجوانان برای ورود به ارتش و سپردن نقش کماندویی به آنها بنحوی که بتواند در شرایط سخت و غیر عادی کار و مبارزه کنند و شاید مستعمرات جدید برای انگلستان تصرف کند به وجود آورد و برای این کار لازم دید هم آنها را از نظر جسمی قوی بنیه و سالم و هم از نظر ورزیدگی و مهارتهای بدنی توانا و چالاک و هم از نظر هشیاری و فراست آنها را تیزبین و سریع الانتقال و هم از نظر روحی آنها را شجاع, بردبار, ایثارگر, وفادار نسبت به دین و وطن تربیت کند البته ضمن کار با نوجوانان و پرداختن عملی به مسائل اخلاقی و تربیتی, خود نیز متحول شد و شخصیت دیگر پیدا کرد و از صورت یک افسر ارتشی استعمارگر به صورت یک معلم اخلاق و نیکو کاری درآمد و نام جاودان یافت. موفقیتی که روش او در تربیت نوجوانان در انگلستان بدست آورد سبب تشویق سایر کشورها به استفاده از این سیستم تربیتی شد و پیشاهنگی به سرعت در دنیا گسترش یافت و در سایه این گسترش رو به کمال رفت و در هر جا چیزی به آن اضافه شد و متفکران و مصلحان و اساتید تعلیم وتربیت آن را مورد مطالعه واصلاح وتکمیل قراردادند وبرای ایجاد همکاری بین سازمانهای پیشاهنگی کشور های مختلف وتبادل تجربیات دفتر جهانی پیشاهنگی بوجود آمد ونهایتا پیشاهنگی بعنوان تنها تشکیلات جهانی که برای جوانان و نوجوانان دارای برنامه منسجم و هدف داراست تکامل یافت و اینک تقریبا درتمام کشورهای جهان از فیجی و گینه و فلسطین گرفته تا ژاپن و آلمان و آمریکا در وسعت بسیار زیاد مشغول فعالیت است .

                                                                                             


 
روز جهانی کار و کارگر (International Labor Day)
ساعت ٧:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

در اول ماه مه 1886، پلیس شیکاگو با حمله به تظاهرات گسترده کارگران، که برای هشت ساعت کار در روز، و حق تشکیل اتحادیه های کارگری برپا شده بود، آنان را به خاک و خون کشید. چند روز بعد، دادگاه چند تن از رهبران کارگران را محاکمه ، و به مرگ محکوم کرد. یکی از رهبران کارگران اعتصابی ، پس از اعلام رای ، در برابر دادگاه چنین گفت: « کارگران اینک دریافته اند، که می توانند با اتحاد و همبستگی، و مبارزه جمعی بر مشکلات خود فائق آیند. کارگران دریافته اند که چه قدرت عظیمی در اتحاد آنان نهفته است ، و به همین دلیل است که کارفرماها با تمام توان می کوشند تا اتحاد کارگران را بشکنند، و میتینگ کارگران را به خون بکشند. ما کارگران گرد هم آمدیم تا اندکی از حقوق خود را باز پس بگیریم؛ اما اکنون از دادگاه و زندان سر در آورده ایم . آیا این است معنای برابری و عدالت در جامعه ما؟ امروز اگر صدای حق طلبانه ما را با گلوله خفه می کنید ، مطمئن باشید که این صداها دیگر خاموش شدنی نیست، و هر روز طنین آن رساتر خواهد شد. رهبران کارگران شیکاگو به دست مستکبران جان باختند ؛ اما حقانیت گفته هایشان به تدریج بر همگان مسلم شد. در سال 1889، کنگره بین المللی کارگران در پاریس ، به پیشنهاد نماینده کارگران آمریکا ، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزید ، و در پی آن در بسیاری از کشورهای دنیا ، کارگران با برپایی اعتصاب و تظاهرات گسترده ، این روز را گرامی داشتند و یاد و خاطره کارگران به خاک و خون کشیده شده را زنده نگه داشتند.


 
جنگ ستارگان (Star Wars)
ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

اکران قسمت سوم فیلم جنگ ستارگان با عنوان "انتقام سیت" در حالی به این مجموعه حیرت انگیز علمی تخیلی پایان می دهد که هنوز سینماروهای سراسر جهان حاضرند برای تماشای فیلمهای این فرانشیز سینمایی هفته ها در صف بایستند و پول زیادی را صرف خرید کالاهای جانبی آن کنند. احداث امپراتوری جورج لوکاس، سازنده این مجموعه، در سال ۱۹۷۴ با دست نوشته های وی روی چند برگ کاغذ آغاز شد و سه سال بعد بزرگترین شهاب در آسمان هالیوود درخشید، به طوری که اکنون می توان صنعت سینما را هم از لحاظ فیلمسازی و هم درآمدزایی به دو دوره پیش و پس از جنگ ستارگان تقسیم کرد. اولین قسمت این مجموعه در سال ۱۹۷۷ به این دلیل موفق بود که مرز تخیل سینماروها را به اندازه کهکشانهای بیکران گسترش داد و آنها را با جلوه های ویژه ای آشنا کرد که تاکنون ندیده بودند. برخی از کارشناسان معتقدند اگر نبوغ آقای لوکاس نبود، بسیاری از فیلمهای سرشار از تخیل و جلوه ویژه مانند سه گانه "ارباب حلقه ها" هرگز خلق نمی شد. خالق جنگ ستارگان گفته است که افتخار می کند در زمانی که هنر جلوه های ویژه در هالیوود منسوخ می شد، آن را از "پستو" خارج کرده است.


 
سگهای کارگر (Working Dogs)
ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

سگ یک حیوان باارزش و مفید برای اسکیموها است. آنان برای حمل سورتمه و باربری و یافتن راه در برف و تاریکی سگهای قطبی را تربیت می‌کنند. برای حرکت دادن سورتمه به چندین سگ نیاز است. سگهای قطبی در برابر سرمای شدید مقاوم هستند. پشم بدن این گونه سگها بلند و ضخیم است و کلا" بدنی قوی دارند. این سگها در شکار نیز نقش به سزایی را دارا می‌باشند.

اینهم به شیت زیبا از این سگها چاپ کشور تانزانیا:


 
مانگرو (Mangrove)
ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

مانگرو به نوعی اکوسیستم اطلاق می شود که عبارتست از زمینهای مرطوب حد واسط مناطق جزر و مدی دریا همراه با مجوعه ای از گیاهان بی نظیر و جانوران خاص که بصورت وافر در مناطق ساحلی و کنار تالابی این اکوسیستم تکثیر می یابند. این اکوسیستم در زمره غنی ترین و حاصلخیزترین اکوسیستم های دنیا به حساب می آید و بیش از 80% میزان صید در کل دنیا وابسته به وجود اکوسیستم مانگرو و سایر نواحی ساحلی دنیا می باشد. گیاهان موجود در این اکوسیستم مجموعه ای از گیاهان هالوفیل و مقاوم به نمک دریا می باشند. جنگلهای این اکوسیستم، مجموعه ای از جنگلهای جزر و مدی دریایی هستند که از درختهای مختلف، نخلها، اپی فیتها، بوته ها، علفها و سرخسهای زمینی که در قالب علفزار و بیشه زار وجود دارند، تشکیل شده اند. اینهم تمبرش چاپ کشور اندونزی در سال ۲۰۰۵:


 
هالک (Hulk)
ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

هالک (Hulk) معروف به «هالک باور نکردنی»، ابر قهرمانی است که در کمیک های مارول ظاهر شد. خالقان این شخصیت، استن لی و جک کربی هستند.

در این اثر، بعد از آن که دکتر رابرت بروس بنر (فیزیک‌دان هسته ای) در اثر تشعشعات اشعه‌ی گاما به هالک تبدیل شد، همیشه به خاطر خرابکاری‌های خود تحت تعقیب پلیس و ارتش بود.

هالک درکمیک های متفاوت به رنگ های متفاوتی ظاهر می گردید ولی بیشتر به رنگ سبز دیده می شود. جالب این که هالک ابتدا قرار بود خاکستری باشد و حتی در چند نسخه‌ی اول کمیک هم خاکستری بود. اما بر حسب تصادف و اشتباه یک بار ترکیب رنگ در چاپ‌خانه چنان شد که هالک سبز شد و این رنگ هالک مورد پسند طراحان قرار گرفت.


 
روز جهانی زمین (World Earth Day)
ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

22 آوریل روز جهانی زمین است که هر ساله، جشن گرفته می‌شود. ایده برگزاری روزی به عنوان روز جهانی زمین 21 مارس سال 1970 از سوی شهر سن‌فرانسیسکو زادگاه سنت فرانسیس دانشمند علوم زیست محیطی ارائه شد. بعدها دبیرکل آن زمان سازمان ملل هم این روز را به عنوان روز جهانی زمین معرفی کرد. اما مشکل آن‌جا بود که در نقاط مختلف جهان روزهای متفاوتی به عنوان روز جهانی زمین جشن گرفته می‌شد.
گروه‌های حفاظت از محیط زیست که از سال 1990 فعالیت‌های خود را آغاز کرده و به صورت پراکنده به کار خود ادامه می دادند. اما سرانجام روز 22 آوریل سال 2000 با همه‌گیر شدن اینترنت و طی یک حرکت خودجوش 5000 گروه محافظت از محیط زیست به صورت مجازی گردهم آمدند و بدین ترتیب این روز به عنوان روز جهانی زمین معرفی شد. که البته شنبه هفته جاری (۲ اردیبهشت) در گوشه و کنار ایران نیز مراسمی به این مناسبت، برگزار گردید.

اینهم تصویر تمبر چاپ شده با شکل اولیه دایره از کشور چین در سال ۲۰۰۵ مرتبط با این روز:

 


 
قارچ ها (Mushrooms)
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

قارچ شناسی به معنای Mycology می‌باشد. این واژه توسط پیرآنتونیو میچلی در قرن 18 پیشنهاد شده است. قارچها موجوداتی هستند فاقد کلروفیل و تولید اسپور می‌نمایند. ساختمان سلولی یوکاریوتیک داشته دارای هسته (به تعداد یک عدد یا بیشتر) می‌باشد. هسته‌ها ممکن است هاپلوئید یا دیپلوئید باشند. سلولهای قارچی دارای دیواره سلولی‌اند. قارچها برخلاف گیاهان عالی فاقد اندامهایی نظیر ریشه ، ساقه ، برگ و سیستم آوندی می‌باشند. پیکره قارچها ممکن است تک سلولی یا پرسلولی باشند. پیکره قارچها از رشته‌های متعددی به نام ریسه یا هیف تشکیل می‌یابد. تولید مثل در آنها به طریق جنسی یا غیر جنسی می‌باشد که تکثیر غیر جنسی رایج‌تر است. (به نقل از:http://daneshnameh.roshd.ir)


 
افسانه های حیوانات (Animal Tales)
ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

که شاید یکی از معروفترین آنها افسانه قلعه حیوانات نوشته جورج اُرول باشد. این کتاب روایتگر داستان یک انقلاب است که حیوانات یک مزرعه به پیشنهاد یک حیوان پیر و فرزانه علیه انسانها که از آنها بیگاری میکشند انجام میدهند.آنها پس از انقلاب با دلسوزی برای مزرعه خود کار میکنند و حتی در جنگی که بین آنها و انسانها صورت میگیرد برنده میشوند.

اینهم یه شیت زیبا مرتبط با این موضوع چاپ جدید ایالات متحده:


 
بنیامین فرانکلین (Benjamin Franklin)
ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

بنیامین فرانکلین یک دیپلمات، سیاستمدار، صاحب چاپخانه و دانشمند بود. او عدسیهای دوکانونی، فرخوراک پز فرانکلین، اختراع کرد. 
فرانکلین در 1706 در بوستون، ماساچوست متولد شد. او هوش و استعدادش را در خواندن و نوشتن به زودی نشان داد. در سن ده سالگی مدرسه را ترک کرد تا حرفة پدرش ساختن شمع را یاد بگیرد. بنیامین جوان از این کار متنفر بود و در سال بعد در مغازه چاپ برادرش جیمز شروع به شاگردی کرد. بعد از 5 سال مغازه برادرش را ترک کرد و به نیویورک رفت. چون در نیویورک کاری پیدا نکرد به فیلادلفیا رفت. فیلادلفیا در آن زمان شهر بزرگتری بود. فرانکلین به عنوان یک چاپگر بسیار موفق بود. ثروت به او فرصت داد تا روی اختراعات و علاقه مندیهایش کار کند. فرانکلین فهمید که اجاقهای معمولی ناکارا هستند. او اجاق فرانکلین را برای استفاده بهتر از حرارت طراحی کرد. اجاق او هوای سرد را گرفته گرم میکرد و سپس هوای گرم شده را به چرخش در میآورد. 
الکتریسیته به تازگی در اروپا کشف شده بود. فرانکلین به شدت جلب آن شد و شش سال صرف تلاش برای تولید الکتریسیته کرد. فرانکلین بر روی رعد و برق و این ایده که بارهای الکتریکی سبب تولید رعد و برق میشوند متمرکز شد. فرانکلین پیشنهاد کرد که از میله های برقگیر رعد و برق برای دور کردن الکتریسیته از ساختمانها استفاده شود تا از سوختن آنها جلوگیری شود. با بستن یک کلید آهنی به دنبالة یک کایت در یک طوفان، او موفق به شناسایی بارهای الکتریکی شد. این رعد و برق الکتریسیته بود. بنیامین فرانکلین سالهای آخر عمرش را صرف دنبال کردن علاقه مندیها و کارهایش بر روی کلونیها و تولید برای ایالات متحده کرد. فرانکلین در سال 1790 در کشوری که در شکلگیری و بهبودش کمک کرده بود، درگذشت.


 
سنگال (Senegal)
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٥ 

سنگال کشوری کم ارتفاع و خشک است که رودهای گامبیا، کاسامانک و سنگال در آن جاری می باشند. میزان بارندگی سالانه در نواحی مرطوب، در حدود 58 سانتیمتر است.  گیاهان ساوان در این کشور، محیط مساعدی را برای حیات وحش، پدید آورده است. در جنوب سنگال، کشاورزی رواج داشته و بجز بادام زمینی که 50 درصد تولیدات کشاورزی را  شامل می شود، گندم و کتان نیز کشت می شوند. وقوع خشکسالی های متوالی، لطمات زیادی به کشاورزی این کشور وارد می آورد. استخراج فسفات، پرورش گوسفند، تولیدات صنایع غذایی، توریسم و صید ماهی، نقش مهمی در اقتصاد سنگال ایفا میکنند.

        حکومت: جمهوری
        مساحت: 720/196 کیلومترمربع   
        جمعیت:  000/327/10 نفر        

        رشد سالانه جمعیت: 3 درصد 
        پایتخت: داکار                              

        زبان: فرانسوی زبانهای محلی
        دین: اسلام         
        واحد پول: فرانک

اینهم یه سری تمبر با موضوع حیات وحش بومی این کشور آفریقایی: