<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

تیم فوتبال سائوپائولو (Sao Paulo F.C)
ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸٥ 

این تیم یکی از معروفترین و پرطرفدارترین تیمهای فوتبال کشور برزیل و جهان محسوب میگردد و در شهر بزرگ ۱۸ میلیونی سائوپائولو قرار دارد. تیم فوتبال سائوپائولو در سال گذشته، با پیروزى یک بر صفر مقابل لیورپول، قهرمان باشگاههاى جهان شد. تک گل این مسابقه را که در ورزشگاه یوکوهاما برگزار شد «کارلوس مینى یرو» در دقیقه ۲۶ به ثمر رساند.

وب سایت رسمی این باشگاه به زبان انگلیسی:

 http://www.saopaulofc.net/english/index.asp

تمبر منتشره درسال ۲۰۰۱ توسط کشور برزیل در خصوص این تیم:

 


کلمات کلیدی: ورزش ، اطلاعات عمومی
 
جزایر فالکلند (Falkland Islands)
ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸٥ 

جزایر فالکلند در اقیانوس اطلس جنوبى که در قرن ۱۸ به تصرف انگلیس درآمد در ۱۹۸۲ مبدل به صحنه یکى از پیکارهاى بزرگ تکنولوژیکى نیمه دوم قرن بیستم شد. این جنگ اگرچه از بعد زمینى و نفرات درگیر، نبردى کوچک محسوب مى شد اما از نقطه نظر دریایى جنگى کم سابقه بود و لااقل پس از جنگ دوم جهانى، جهان شاهد چنین نبردى در دریا نبوده است. دلیل شروع جنگ نیز به بحث بى اهمیت ماهیگیرى انگلیسى هاى مقیم این جزیره که کمتر از ۱۰ هزار نفر بودند بازمى گشت. البته این مسأله بهانه اى بود تا جنگ آغاز شود چرا که اعتراض اصلى به ادعاى مالکیت آرژانتین که کمتر از ۱۰۰۰ کیلومتر با جزایر فالکلند (مالویناس) فاصله داشت بازمى گشت، حال آنکه این جزیره در ۱۱ هزار کیلومترى انگلیس واقع بود. جنگ فالکلند در سال ‪ ۱۹۸۲‬میان دو کشور انگلیس و آرژانتین بر سر تصاحب مجمع الجزایری فالکلند (مالویناس) در جنوب اقیانوس اطلس در گرفت که به شکست آرژانتین انجامید. در جریان جنگ فالکلند سازمان اطلاعات ارتش شیلی اطلاعات ذیقیمتی از تحرکات ارتش و نیروهای مقاومت آرژانتین در اختیار انگلیس قرار می‌داده و در مقابل هواپیماهای نظامی با نصف قیمت از انگلیس خریداری کرده است. جنگ فالکلند ‪ ۶۵۵‬کشته از آرژانتین و ‪ ۲۵۵‬کشته از نیروهای انگلیس برجای گذارد. این جنگ بر سر تصاحب مجمع‌الجزایر فالکلند که آرژانتین آنرا "مالویناس" می‌نامد، روی داد. این جزایر از سال ‪ ۱۹۸۲‬به مالکیت انگلیس درآمد، اما آرژانتین همچنان ادعای حاکمیت بر آنرا دارد.

اینهم چهار نمونه تمبر مرتبط با چاپ انگلستان:

 


 
گل آنتوريوم (Anthurium)
ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٥ 

دو گونه از اين گل تا كنون شناخته شده است :

1-    آنتوريوم شرزيرانوم A.Schezerianum كه يكي از زيباترين گلها با برگهاي پهن جالب است

2-    آنتوريوم آندرينوم  A.Andreanum با شاخه هاي عمودي با رنگهاي عالي و برگهاي بسيار پهن و شاخه هاي گل زيبا

هر دو اين گلها در آب دوام مي آورند و نوع اخير براي گلخانه مناسب است . نام علمي Anthurium و يكي از زيباترين گلهاي غير بومي جهان است . با شاخه هاي عمودي و داراي رنگهاي عالي ، گلها و برگهاي بسيار پهن دارد . شاخه هاي گل آن بسيار مورد توجه است و مدتها در آب دوام مي آورد . اين نوع گل بخصوص براي پرورش در گلخانه مناسب است زيرا در اين مكان است كه مقداري رطوبت ، درجه گرما و آبياري به راحتي قابل كنترل ميباشد.

نوع Schezerianum براي پرورش در آپارتمان ، يك گل بسيار مناسب است . اين گياه در شرايط مناسب مرتب گل داده و برگهاي بسيار زيباي آن به رنگهاي قرمز درخشان يكماه و حتي بيشتر دوام مي آورد.

 

مواظبتهاي زراعي

1-    نور : نور ملايم در درجه اول

2-    درجه گرما: محيط گرم

3-    رطوبت: خاك را بايد مرطوب نگه داشت

 

تكثير

از طريق كاشتن و يا تقسيم طولي گياه انجام مي شود.

 

كود :

هر ماه يكبار بايد از كود قابل حل كه در بازار موجود است استفاده كرد.

(به نقل از: وبلاگ دوستداران گلهای زينتي).

   

                                                            


کلمات کلیدی:
 
بسکتبال (Basketball)
ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٥ 

بازي بسكتبال توسط دو تيم انجام مي پذيرد كه هر تيم شامل 5 بازيكن ميباشد، هدف آنها عبور دادن توپ از حلقه و ممانعت از گل زدن تيم مقابل است. اندازه زمين بسكتبال بايد (28*15) يا (26*14) يا (24*12) باشد و ارتفاع زمين بازي تا سقف سالن بايد هفت متر باشد.
تمامي خطوط زمين بايد 5 سانتيمتر عرض داشته باشد: شعاع دايره ها بايد
08/1 متر باشد. اندازه تخته بايد 180 * 05/1 متر باشد كه با فاصله 09/2متر از سطح زمين نصب مي گردد.
يك بازي بسكتبال با يك سر داور و يك داور، منشي، وقت نگهدار مسؤول 24 ثانيه، مسؤول تابلو و يك ناظر فني مسابقات برگزار مي شود. بازي بسكتبال با 5 بازيكن شروع مي شود و با دو نفر هم مي توانند ادامه دهند كمتر از دو نفر بازي انجام نمي شود. بازي در چهار پريوت ده دقيقه اي انجام مي شود. بين ده دقيقه اول و دوم يك وقت دو دقيقه استراحت و بين ده دقيقه دوم و سوم كه نيمه اول هم ناميده مي شود يك وقت ده تا پانزده دقيقه استراحت و بين ده دقيقه سوم و چهارم يك وقت دو دقيقه اي استراحت انجام مي شود. تايم استراحت هر ده دقيقه، يك تايم استراحت يك دقيقه اي و ده دقيقه آخر تيمها مي توانند از دو تايم استراحت يك دقيقه اي  استفاده نمايند.

اينهم يك شيت تمبر جالب، البته در مورد يكی از قهرمانان اين ورزش در كشور چين و با چاپ ليبريا:


کلمات کلیدی:
 
ميلاد رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع)
ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸٥ 

صلی الله عليک يا رسول الله

ميلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص)

و حضرت امام جعفر صادق (ع)، بر تمام عالميان مبارک باد. 


کلمات کلیدی:
 
REDIRECT (مهاجرت پرندگان)
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ فروردین ۱۳۸٥ 

پرندگان زیادی برای گذراندن زمستان از محل تولید مثل خود سفر می کنند. این مهاجرت استفاده از غذاها در مکانهای مختلف و زمانهای را برای پرندگان مهاجر، امکان پذیرمی کند برای پیدا کردن مسیر سفر، پرندگان از علایم زمین مثل خطوط سواحل استفاده می کنند و بعضی از پرندگان از آفتاب یا ستارگان به عنوان قطب نما استفاده میکنند. بعضی دیگر از پرندگان حتی قادرند که مسیر مدار مغناطیسی زمین را تشخیص دهند و دنبال آن بروند.


کلمات کلیدی:
 
Iran's Nuclear Fuel Cycle Completed
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٥ 

چرخه توليد سوخت هسته‌اي در مقياس آزمايشي و با غناي مورد نياز، در خاك ايران تكميل شد و ايران به كشورهاي هسته اي جهان پيوست. ضمن تبريك به مناسبت كسب اين موفقيت بزرگ، اميدوارم دستيابی به اين فناوری برای كشور و مردم، نتايج و دستاوردهاي مثبتی درپی داشته باشد.


کلمات کلیدی:
 
جنگ ويتنام (Vietnam War)
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٥ 

نبرد ويتنام پر تلفات ترين جنگ جهانى پس از جنگ دوم جهانى بود.
اين جنگ ۲‎/۵ ميليون كشته برجاى گذاشت كه ۷۵ هزار نفر از آنها آمريكايى بودند. آمريكا از اين نبرد ۳۰۰ هزار زخمى و معلول نيز به يادگار گرفت. سقوط ۶ هزار هواپيما و هليكوپتر آمريكايى حكايت از شدت اين نبرد در بخش هوايى داشت (منابع شمالى اين رقم را ۵ هزار هلى كوپتر و ۴ هزار هواپيما ذكر كرده اند) ، (هنوز جنازه هزاران خلبان آمريكايى در ويتنام پيدا نشده است) . ويتنام جنوبى وشمالى در ۱۹۷۶ رسماً متحد شدند وجبهه كمونيستها را در شرق و جنوب آسيا به شدت تقويت كردند. اينهم تمبری با عنوان يادبود و گراميداشت سربازان كهنه كار آمريكايی در اين جنگ بی نتيجه و عبث!:

 کلمات کلیدی:
 
خرسهای پوليشی ! (Teddy Bears)
ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٥ 

چهار نوع خرس پوليشی با قيمت ۳۷ سنت چاپ آمريكا در سال ۲۰۰۲:


کلمات کلیدی:
 
پلنگ (Panther)
ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٥ 

نبود غذاي کافي و مناسب و زيستگاه امن و از طرفي پيشروي ساخت و سازهاي انساني در مناطق طبيعي ، گاهي منجر به نفوذ و حضور پلنگها در روستاها و مناطق مسکوني شده و به اين ترتيب سالانه تعدادي پلنگ نيز به اين دليل کشته مي شوند.
کشتار پلنگها در بسياري از موارد، حتي بدون حمله آنها به دام ، حيوانات اهلي و يا انسان ها و تنها با مشاهده حيوان و از سر ترس و توهم انسان از حمله پلنگها و طعمه آنها بودن صورت مي گيرد.
اين در حالي است که پلنگهاي ايران به هيچ وجه آدم خوار نبوده و تا به حال نيز خبري مبني بر تغذيه پلنگ از انسان در هيچ کدام از مناطق کشور، گزارش نشده است. محققان هم معتقدند: حملات نادر پلنگ به انسان براي دفاع صورت مي گيرد و نه تغذيه ، زيرا انسان نمي تواند پروتئين مورد نياز حيوان را تامين کند، بنابر اين در فهرست غذايي او وجود ندارد!
پلنگ ايراني (Panthera Pardus)از جمله بزرگترين نژادهاي پلنگ در جهان است که وزن آن به 90کيلوگرم مي رسد و عمر آن 18سال است.
اين گونه داراي بدني دراز و کشيده و دست و پاي قوي بوده و نسبت به نژادهاي هندي و آفريقايي جذاب تر است و معمولا در ايران با يوزپلنگ اشتباه گرفته مي شود.
پلنگها در بيشتر اکوسيستم ها اعم از کوهستاني ، جنگلي و صخره اي زندگي مي کنند و با داشتن جثه کوچک قادر به گرفتن شکارهاي بزرگ هستند.
شکارهاي مورد تغذيه پلنگها از سوسک سرگين خوارغلطان تا قوچ و ميش و گراز متغير است ؛ اما خوراک اصلي و دلخواه آنها سم داراني چون قوچ و ميش و کل و بز و گاهي گراز است.

اينهم تصوير يه گونه از اين جانور كه البته در فلوريدای آمريكا زيست ميكند:کلمات کلیدی:
 
آغاز امامت حضرت مهدی (عج) تهنيت باد
ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٥ 

هنوزم انتظار و انتظار است


هنوزم دل به سينه بي قرار است


هنوزم خواب مي بينم به شب ها

 
همان مردي که بر اسبي سوار است


همان مردي که آيد جمعه روزي

 
و اين پايان خوب انتظار است

از نهم‌ ربيع‌ الاول‌ سال‌ 260 هجري‌ شمسي‌ كه‌آغاز امامت‌ حضرت‌ مهدي‌ (عج‌) است‌ تا سال‌329 هجري‌ سال‌ وفات‌ «ابوالحسن‌ علي‌بن‌محمد سمري‌» نايب‌ چهارم‌ امام‌ عصر (ع‌) 69سال‌ مدت‌ امامت‌ امام‌ زمان‌ (ع‌) در غيبت‌ صغري‌است‌. علي‌ بن‌ محمد سمري‌ نايب‌ چهارم‌ امام‌زمان‌ (عج‌) معاصر با شيخ‌ علي‌ بن‌ با بويه‌ قمي‌صدوق‌ اول‌ بود كه‌ با ارتحال‌ ايشان‌ در سال‌ 329هجري‌ قمري‌ يعني‌ زماني‌كه‌ امام‌ زمان‌ (ع‌) 74داشتند غيبت‌ كبري‌ آغاز شد و همچنين‌ حكومت‌متقي‌ باا... «ابراهيم‌ بن‌ مقتدر عباسي‌» آغاز شد كه‌بعد از مرگ‌ برادرش‌ راضي‌ با ا.. به‌ حكومت‌رسيده‌ بود بنابراين‌ اگر زمان‌ دقيق‌ غيبت‌ صغري‌امام‌ زمان‌ (عج‌) را با احتساب‌ پنج‌ سال‌ ابتداي‌عمرشان‌ كه‌ از ابتداي‌ ولادتشان‌ نيمه‌ شعبان‌ سال‌255 هجري‌ قمري‌ است‌ تا سال‌ 329 هجري‌محاسبه‌ كنيم‌ 79 سال‌ مي‌شود ولي‌ مدت‌ امامت‌آن‌ بزرگوار در عصر غيبت‌ صغري‌ ۶9 سال‌ است‌ كه‌ با شهادت‌ پدربزرگوارشان‌ امام‌ حسن‌ عسكري‌ (ع‌) از سال‌ 260هجري‌ آغاز شده‌ بود.


سالروز آغاز ولايت و امامت حضرت حجة ابن الحسن العسكری (ع) تهنيت باد.


کلمات کلیدی:
 
شگفت انگيزها (The Incredibles)
ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٥ 

فيلم كارتونى «خارق العاده ها» (يا «شگفت انگيزها») ششمين انيميشن كامپيوترى مشترك شركتهاى پيكسار و ديسنى است و طى چهار روز نخست اكرانش در آمريكا و كانادا بيش از ۷۰ ميليون دلار فروش داشته است. من که عاشقش شدم چون داستانی جالب با انيميشنی زيبا باهم درآميخته شده و تبديل به اين کارتون شده که اينجا يک شيت تمبر منقش به تصاوير قهرمانان آن چاپ کشور استراليا از اونو باهم ميبينيم.


کلمات کلیدی:
 
کشور آنگولا
ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٥ 

اطلاعات عمومي در مورد اين كشور: 
نام رسمي اين كشور: جمهوري آنگولا
موقعيت: آفريقا
پايتخت: لوآندا
شهرهاي مهم: هوآمبو، لوبانگو، ناميبي، لوبيتو
واحد پول رسمي: كوانزا
زبان رسمي: پرتغالي
جمعيت:
 ۱۰/۷۷ميليون نفر
درآمد سرانه هر نفر:
 ۱۶۰۰دلار آمريكا
ميانگين سني:
 ۱۸/۲سال
اميد به زندگي:
 ۳۶/۰۶سال
مساحت: يك ميليون و
 ۲۴۶هزار و هفتصد کيلومتر

همسايگان: جمهوري كنگو، جمهوري خلق كنگو، زامبيا، ناميبيا
مرزهاي آبي: اقيانوس اطلس

اينهم يه تمبر با موضوع معماری خانه های بومی در كشور آنگولا:


کلمات کلیدی:
 
والت ديسنی (Walt Disney)
ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٥ 

والت ديسني (كه نام واقعي اش والتر اليا ديسني بود) در شهر شيكاگو به دنيا آمد. پدرش ايرلندي و مادرش اهل آمريكا بود. «والت» چهارمين فرزند از پنج فرزند «اليا» و «فلورا» ديسني بود. به جهت تفاوت سني بسيار زيادي كه ميان برادران و خواهرانش وجود داشت، فقط ميان او و «روي» (يكي از برادران والت) صميميت و پيوندي تنگاتنگ به وجود آمد. بعدها «روي» يكي از شركاي والت در كمپاني بزرگ «والت ديسني» شد. زماني كه «والت» ۱۳ ساله بود، پدرش را متقاعد كرد كه اجازه دهد وي در مدرسه نقاشي به تحصيل بپردازد. او در دوران دبيرستان نيز همين رشته را ادامه داد. هنگامي كه در دبيرستان مشغول انتشار يك نشريه گرافيكي بود، جنگ جهاني اول شروع شد، اما از آنجايي كه به سن قانوني (۱۸ سال) نرسيده بود، نتوانست در جنگ شركت كند و بنابراين در صليب سرخ به عنوان راننده مشغول به كار شد. سپس به فرانسه رفت و در آنجا نقاشي و كارهاي گرافيكي بر روي ماشين هاي صليب سرخ را به عهده گرفت. بعد از جنگ جهاني اول در مطبوعات مختلف به عنوان نقاش و كاريكاتوريست مشغول به كار شد. ديسني و يكي از همكارانش به نام «آيورك» در ۱۹۲۰ در كانزاس سيتي، براي اولين بار در ساخت يك فيلم كارتوني شركت كردند. والت با يك دوربين عاريتي در يك گاراژ شروع به آزمايشات مختلف كرد. كار در اين گاراژ، نقطه شروعي براي موفقيت هاي بعدي و ايده هاي بزرگ تر وي در جهت ساختن فيلم كارتوني شد. وي از اين نقطه، راهي را شروع كرد كه پايانش درخشش و شهرت عالمگير وي بود و گذشته از اين دريچه اي به دنيايي ديگر گشود، دنيايي كه سادگي هايش نه تنها براي كودكان كه براي بزرگ ترها نيز جذابيتي چشمگير داشت.والت ديسني در ساخت فيلم هاي كوتاهي همچون؛ «كلاه قرمزي»، «مو طلايي و سه خرس»، «گربه نره» و «هانس و لوبياي جادويي»، گرچه افسانه هايي قديمي را توصيف مي كرد اما از اين افسانه هاي قديمي به عنوان نقطه شروعي براي ايده هاي جديد استفاده كرد. گرچه اولين فيلم  كارتوني كه ديسني ساخت از نظر مالي براي او فاجعه به بار آورد و نتوانست موفقيتي كسب كند، با اين حال وي قصد داشت ساختن فيلم  هاي كارتوني را ادامه دهد، بنابراين در جولاي ۱۹۲۳ در حالي كه فقط چهل دلار در جيب داشت به هاليوود رفت. در آن جا بعد از اينكه چند بار با عدم موفقيت روبه رو شد، بالاخره استوديوي جديدي را راه اندازي كرد كه در آن فيلم هاي كارتوني و واقعي توليد مي شد. سرمايه اوليه اين استوديو را برادرش «روي» در اختيار او قرار داد. اين استوديو كه در ۱۶ اكتبر ۱۹۲۳ تأسيس شد، كمپاني «والت ديسني» نام گرفت.

اولين فيلم اين كمپاني جديد به نام «آليس در سرزمين عجايب» دو روز بعد از تأسيس آن پديد آمد. ديسني خود شخصاً ۱۵۰۰ نقاشي مختلف براي ساخت قسمت اول اين سريال كارتوني تهيه كرد. از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ نزديك به ۶۰ قسمت از سري فيلم هاي «آليس» ساخته شد.از سال ۱۹۲۸ يعني از زمان ظهور فيلم هاي ناطق بر پرده سينما، فيلم هاي كارتوني والت ديسني مورد توجه همه مردم در هر سني بوده است. «كشتي بخار ويلي» كه اولين فيلم كوتاه ناطق والت ديسني است در سال ۱۹۲۸ ساخته شد و ميكي ماوس نخستين شخصيت كارتوني خلق شده توسط او در قالب حيوان بود.

ديسني وكمپاني هاي مختلفش روي هم رفته موفق به دريافت ۴۸ جايزه اسكار به خاطر فيلم ها، كارتون ها و تكنيك هاي نوين فيلمسازي از طرف «آكادمي علوم و هنر تصاوير متحرك» شد. گذشته از اين جوايز، بارها و بارها از طرف مجامع هنري مختلف آمريكايي و بين المللي مورد تجليل قرار گرفت.

استوديوهاي متعدد ديسني بعد از درگذشت وي به كار خود با سبك والت ديسني ادامه دادند. در سال ۱۹۷۱ «ديسني ورلد» با مقياسي بزرگ تر از ديسني لند در حومه شهر اورلاندو واقع در ايالت فلوريدا گشايش يافت. نخستين پاركي نيز كه خارج از آمريكا به نام ديسني ساخته شد، پارك ديسني لند توكيو است كه در سال ۱۹۸۳ در شهر توكيوي ژاپن گشايش يافت. در سال ۱۹۹۰ نيز نخستين ديسني لند اروپا در فرانسه واقع در نزديكي پاريس ساخته شد.اين هنرمند كه ۳۰ جايزه اسكار را از آن خود ساخت، در سال ۱۹۶۶ در شهر لس آنجلس درگذشت. (به نقل از: روزنامه شرق)


کلمات کلیدی:
 
گياهان گوشتخوار
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٥ 

در جهان، بـرخي از گياهان مردابي گوشتخوار هستند ، زيرا به ازت دسترسي ندارند گياهان حشره خوار كه از جمله شگفت انگيزترين گياهان هستند ، از جمله آنها «پيچر» ميباشد كه در حدود فلوريدا ميرويد و برگهايش شبيه گلداني است كه آب باران در آن جمع ميشود ، و برگهای آن موهای سخت و رو به پائين دارد و چون حشره بسوی آن ميرويد ، به درون شهد ميافتد و گياه بافتهای بدن حشره را جذب مينمايد. يكي ديگر از گياهان حشره خوار «بلادورت» ميباشد ، كه در زير سطح پايابها ميرويد ، و ريشه آن كيسه كوچك دارد ، كه حشرات به دورن آن ميرويد و گرفتار ميشوند «بلادورت» هم حشرات گرفتار را بوسيله اسيدی هضم ميكند حشره خوار ، ونوس ، دام انداز در اطراف ساقه مركزيش كه بيش از يك پا بلندی دارد ، شكوفه های سفيدی ميرويد و برگهای فراوان به مانند خوشه دارد ، كه دولا ميباشند و منتهي به «سيخك» سوزني ميشود ، همينكه حشره ای بر روی يكي از اين لبه ها نشست ، لبه ها به سرعت بسته ميشوند و سيخكها بهم قفل ميشوند و كار آن مانند تله شكارچيان است. اينهم تصوير تمبر يه نمونه از اين گياهان چاپ كشور آمريكا:

 


کلمات کلیدی:
 
جايزه نوبل(Noble Prize)
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٥ 
اساس جايزه نوبل كه امروزه به صورت معتبرترين جايزه علمى جهان درآمده است بيش از يك صد سال پيش گذاشته شد. آلفرد نوبل، مخترع ديناميت و صنعتگر سوئدى در وصيت نامه اش كه در ۲۷ نوامبر ۱۸۹۵ در باشگاه سوئدى _ نروژى در پاريس امضا كرد نحوه اهداى سالانه اين جوايز را تعيين كرد. نوبل از اينكه اختراع او _ ديناميت _ براى اهداف مخرب مورد استفاده قرار گرفته بود آزرده خاطر بود و مى خواست از افرادى كه به نوع بشر خدمت كرده اند تقدير شود.
به زودى پس از علنى شدن وصيتنامه نوبل، مفاد آن به خاطر دلايل قانونى و ساير دلايل مورد انتقاد قرار گرفت. يك انتقاد اين بود كه وصيتنامه فاقد دقت است. وصيت همچنين مورد اعتراض برادرزاده هاى آلفرد نوبل قرار گرفت [نوبل در طول زندگى اش ازدواج نكرد و فرزندى نداشت]، مذاكرات طولانى و مصالحه بين مجريان وصيتنامه و موسساتى كه قرار بود جوايز اهدا كنند انجام گرفت تا هنگامى كه مقررات مربوط توسط دولت سوئد تصويب شد. گرچه مقررات تصويب شده قواعد علمى براى تعيين برندگان را ارائه مى كرد، اما هنوز نكات متعددى در آنها در معرض تفسير توسط موسسات اهداكننده جوايز باقى ماند. اولين مراسم اهداى جايزه نوبل در رشته هاى ادبيات، فيزيك، شيمى و پزشكى در محل «فرهنگستان قديمى سلطنتى موسيقى» در استكهلم سوئد در سال ۱۹۰۱ برگزار شد؛ جوايز از سال ۱۹۰۲ به طور رسمى توسط پادشاه سوئد داده مى شوند. شاه اسكار دوم پادشاه وقت سوئد، در ابتدا نمى خواست دادن اين جوايز بزرگ ملى به خارجيان را تاييد كند اما گفته مى شود پس از درك ارزش تبليغى اين جوايز براى سوئد نظرش را عوض كرد.
جوايز نوبل در مراسمى رسمى كه سالانه در ده دسامبر، سالروز مرگ آلفرد نوبل، برگزار مى شود، اهدا مى شود. اما معمولاً نام هاى برندگان يك ماه قبل، در ماه اكتبر توسط كميته ها و موسساتى كه مسئول گزينش برندگان هستند، اعلام مى شود.
برندگان جايزه هاى فيزيك و شيمى نوبل را «فرهنگستان سلطنتى علوم سوئد» برنده جايزه فيزيولوژى يا پزشكى را انستيتو كارولينسكاياى سوئد، برنده جايزه ادبيات را فرهنگستان سوئد و برنده جايزه صلح را كميته اى منصوب شده توسط كميته نوبل نروژ تعيين مى كند. نوبل در زمان حياتش از هيچ كدام از موسسات فوق نپرسيده بود كه آيا مسئوليت تعيين كردن برندگان را مى پذيرند يا نه و اين سازمان ها تنها پس از مدت زيادى تامل اين وظيفه را قبول كردند. اهداى جايزه اقتصاد برخلاف جوايز ديگر كه از سال ۱۹۰۱ اهدا شده اند، از سال ۱۹۶۸ توسط «بانك سوئد» با عنوان «جايزه علوم اقتصادى به يادبود آلفرد نوبل» آغاز شد. (به نقل از:sharghnewspaper.com )
 


 

کلمات کلیدی:
 
تسليت و تعزيت
ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳۸٥ 


کلمات کلیدی:
 
My offer / Swap and Selling
ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٥ 

Dear friends and stamp collectors,
 
Used or mint Iranian and ww stamps, are available in packs: 50, 100pcs or with high quantity. Please contact me, if you are interested. I can send to you, via registered mail service. In return, I'll want same quantity of mint or fine used stamps from your's country (except:
India, Pakistan
) with new issues from 2000 till 2006.
 
Regards,
mm312
mi312mi@yahoo.com
mm312.persianblog.ir

 


کلمات کلیدی:
 
راه آهن (Railroad)
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ فروردین ۱۳۸٥ 

درسال 1261 شمسي خط آهني در حدود ۸ كيلومتر و بعرض 1000 ميليمتر از تهران به شهرري بوسيله مسيو بواتال فرانسوي كشيده شد كه بعدا امتياز آن به يك كمپاني بلژيكي واگذار گرديد. ايجاد راه آهن سراسری در ايران همواره يكي از آرزوهاي بزرگ و ملي محسوب مي گرديد و باينكه در حدود نيم قرن كوشش هائي از طرف اولياء امور در انجام اين امر خطير بعمل مي آمد، تحقق اين آرزوي ملي تا سال 1306 بطول انجاميد. در 23 مهرماه 1306 اولين كلنگ ساختمان سراسري درتهران محل فعلي ايستگاه تهران برزمين زده شد و ازهمان وقت رسما ساختمان راه آهن از سه نقطه جنوب - مركز - شمال آغاز گرديد و براي اينكه اين امر خطير باسرمايه داخلي و بدون استمداد از بيگانگان انجام يابد و از طرفي تحمل هزينه آن براي ملت ايران طاقت فرسا نباشد، قبل از شروع بساختمان راه آهن بنا بفرمان دولت وقت قانون انحصار قند و شكر و چاي را وضع و درنهم خرداد 1304 بتصويب مجلس شوراي ملي رسانيد. بموجب اين قانون مقررگرديد ازهر سه كيلوقند وشكر دوريال و ازهرسه كيلوچاي شش ريال ماليات اخذ و درآمد حاصله ازآن صرف هزينه ساختمان راه آهن سراسري گردد. راه آهن سراسري در27 مرداد ماه 1317 بپايان رسيده و دوخط شمال و جنوب درايستگاه سميه بيكديگر متصل و در روز سوم شهريورماه 1317 اين خط با تشريفات خاصي رسما افتتاح و بهره برداري آن شروع شد. (به نقل از: irirw.com)


کلمات کلیدی:
 
فضانوردی (Space Navigation)
ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳۸٥ 

از آرزوهاي اوليه‌ي بشر اين بود كه بتواند مانند پرندگان پروزا كند به دنبال اين هدف ابتدا از بالون‌هايي كه پوشش آن از پارچه‌اي غيرقابل نفوذ بود استفاده كرد و درون آن‌ها را از گازهاي سبك‌تر از هوا پر نمود و به آسمان صعود كرد. تحقيقات دامنه‌داري در زمينه‌ي فضانوردي صورت گرفت و منجر به آن شد دانشمندان آمريكا و شوروي اقدام به تعليم فضانوردان خود براي اكتشافات فضايي بنمايند.
يكي از فضانوردان شوروي گاگارين بود كه علاقه‌ي فوق‌العاده‌اش به فن هوانوردي او را به دانشكده‌ي خلباني كشاند. پس از مدتي در آوريل 1961 با يك قمر مصنوعي به نام واستوك I به فضا صعود كرد و در مداري برگرد كره‌ي زمين قرار گرفت. پرواز او در نقطه‌اي مجاور درياي خزر صورت گرفت و مدت 1 ساعت و 8 دقيقه به‌طول انجاميد. در تمام مدت پرواز ميان اين نخستين كيهان نورد و زمين ارتباط راديويي برقرار بود. گاگارين در طول مدت پرواز برنامه‌هاي تحقيقات متنوعي اجرا مي‌كرد. او نخستين كسي است كه مدت درازي حالت بي‌وزني را تحمل كرده است. موقع برگشت به‌وسيله‌ي ترمز خاصي كه خلاف جهت حركت بود وارد جو زمين گرديد. سپس عمل ترمز كردن تحقت كنترل پايگاه زميني نخست به كمك باله و سپس با چتر نجات صورت گرفت آن‌گاه محفظه‌ي اصلي از سفينه‌ي فضايي جدا شد و هر دو قسمت در فاصله‌ي چند كيلومتري كه پيش‌بيني شده بود در نزديكي حاجي‌طرفان به زمين نشست. بعد از گاگارين فضانوردان آمريكايي نيز انجام مأموريت‌هاي فضايي را به‌عهده گرفتند كه بين آن‌ها مي‌توان از گلن Glenn نام برد. كسي كه در جنگ جهاني دوم و در جنگ كره شركت داشت و جمعاً 24 مدال و نشان گرفت. علاقه‌ي فراواني به كارهاي مخاطره‌آميز داشت. به‌طوري كه دوران صلح يا جنگ برايش فرقي نداشت. او يك‌بار مسافت لوس‌آنجلس تا نيويورك را با سرعتي سريع‌تر از سرعت صوت پرواز كرد.
نزديك به يك سال بعد از گاگارين در مدار كره‌ي زمين قرار گرفت و مدت 4 ساعت و 56 دقيقه سه بار دور كره‌ي زمين گردش نمود.
 


کلمات کلیدی: