<<((تمبرهاي جهان))>> World Stamps

تمبر، گوياي فرهنگ و تمدن هر جامعه اي است، به نحوي كه قادر به معرفي ميراث تاريخي و فرهنگي كشورها در سطح بين المللي ميباشد. با وبلاگ تمبرهاي جهان، پذيراي مقدم و نظراتتان هستم. Stamps are the symbol of the culture of a society to the extent that they are capable of introducing the countries' historical and cultural heritage to the international society. I'm looking for word to having your comments in the World's Stamps Weblog

شب يلدا
ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ دی ۱۳۸٤ 

در تقويم ايران باستان جشنهاي زيادي وجود دارد که معمولا با تغيير فصول هماهنگ است يکي از اين جشنها شب يلداست که بلند ترين شب سال است و از بعد از آن ديگر روزها کم کم بلند ميشود و شبها کوتاه و کوتاهتر ميشود از آنجا که ايرانيان باستان بيشتر به کشاورزي و چوپاني مشغول بودند وجود خورشيد و طولاني تر شدن روز براي آنها مهم بوده و همچنين ايرانيان باستان در اعتقادات مذهبي شان روشني روز و تابش خورشيد را مظاهر نيکي و يزدان مي دانستند و تاريکي شب وسرما را نيز مظهر بدي و اهريمن مي دانستند آنان کم کم دريافتند که کوتاه ترين روز آخرين روز پاييزيعني 30آذر است و بلند ترين شب شب اول زمستان اول دي ماه است و از بعد از آن روز ها بلند و خورشيد زمان بيشتري در آسمان است و روشنايي بيشتر مي شود. آنان اين شب را يلدا به معني تولد و زايش ناميدند و اين روز را تولد خورشيد مي دانستند.بد نيست بدانيد به جز ايران در هند و بعضي از نقاط اروپا نيز جشن تولد خورشيد را آغاز زمستان مي دانند به واقع آغاز زمستان مثل تولد دوبارهء خورشيد است .
در آيين ايران قديم در چنين شبي سفره پهن مي کردند و با هم غذا مي خوردندوميوه هاي تازه و ميوه هاي خشک شده رابر سفر گذاشته مي خوردنداين سفره جنبه ديني و مقدس داشت يعني از ايزد خورشيد و روشنايي و برکت مي خواستند تا در زمستان به خوشي سر کنند. وجود ميوه و چيزهاي ديگر تمثيلي از اين بود که بهار و تابستان پر برکتي در پيش داشته باشندو براي دوري از اهريمن و بدي آتش روشن مي کردندوتاصبح به شادي و پايکوبي مشغول بودند آنها اعتقاد داشتند با خوردن هندوانه لرز و سوزسرما به تنشان تاثيرنداشته واصلا سرماي زمستان را حس نميکنند وخوردن ميوه هاي چون انار و پرتغال را به دليل شباهت رنگ آن با خورشيد خوب مي دانستند. امروزه بعد از گذشته هزاران سال ما ايرانيان نيز اين روز را دور هم جمع ميشويم وبا خوردن ميوه وآجيل و گرفتن فال از ديوان حافظ وشنيدن قصه از زبان بزرگان خانواده به شادي بلند ترين شب سال را سپري مي کنيم


کلمات کلیدی:
 
! Share your life
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٤ 

امروزه در کشورهاي مختلف با تصويب قوانين مربوط به مرگ مغزي و با تبليغات گسترده اي که در خصوص اهداي عضو پس از مرگ انجام ميگيرد اعضاي بيماران دچار مرگ مغزي بعنوان مهمترين منبع تامين کننده عضو جهت بيماران نيازمند پيوند اعضا قلمداد ميشود. پيوند اعضا از نشانه هاي مهم ارتقاء سطح دانش پزشکي و توانمنديهاي علمي و فني مراکز پزشکي تلقي ميگردد. استقرار سيستم پيوند اعضا از مرگ مغزي در کشور علاوه بر حفظ جان و ارتقاء کيفيت زندگي بيماران از نقش مهمي در صرفه جويي ارزي و کسب اعتبار جهاني برخوردار ميباشد. اولين پيوند کليه از مرگ مغزي در ايران در سال ١٣٤٧ هجري شمسي در شيراز انجام شده است. در سالهاي اخير با پيشرفتهاي بوجود آمده شاهد موارد روزافزون پيوند کليه و ساير اعضا در ايران ميباشيم. تاسيس اولين بخش پيوند کليه و فعاليت منسجم آن در تهران به سال ١٣٦٣ هجري شمسي برميگردد و پس از آن به برکت حضور نيروهاي متخصص در داخل کشور و آموزش مستمر و نگرش واقع بينانه مديران و مسؤلان تعداد اين بخشها افزايش يافته و هم اکنون ٢٢ بخش پيوند کليه - ٢ بخش پيوند قلب و ريه و ٢ بخش پيوند کبد در کشور فعال ميباشند. در حال حاضر سالانه بيش از ١٦٠٠ مورد پيوند کليه در کشور ايران انجام ميگيرد که در اين خصوص کشور ايران از پيشگامان پيوند اعضا در منطقه بشمار مي آيد. نظر به قابليت هاي اشاره شده ايران پذيراي بيماران و اهدا کنندگان با تابعيت مشابه از ساير کشورها جهت پيوند کليه است که تجارب بدست آمده نشانگر نتايج مطلوب و صرفه اقتصادي بسيار بالاي پيوند در ايران در مقايسه با ساير كشورها ميباشد.

(به نقل از http://www.irantransplant.or)

اينهم يه تمبر زيبا كه گويای اين فرهنگ در ساير ملل جهان از جمله آمريكاست:


کلمات کلیدی:
 
مولانا
ساعت ٦:٥٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٤ 

مولانا جلال الدين محمد بلخي ؛ رومي؛ فرزند بهاالدين الولد سطان العلماء در ششم ربيع الاول سال ۶۰۴ در شهر بلخ متولد شد.هنوز بحد رشد نرسيده بود كه پدر او به علت رنجشي كه از سلطان محمد خوارزمشاه پيدا كرده بود شهر و ديار خود راترك كرد و با خاندان خود به عزم حج و زيارت كعبه از بلخ مهاجرت نمود. در نيشابور به زيارت عطار عارف مشهور قرن هفتم شتافت . جلال الدين را ستايش كرد و كتاب اسرار نامه خود را به او هديه داد.
هنر بزرگ او بحث و برسي هاي دلنشين و جاودانه اي است كه به دنبال داستان ها پيش مي آورد و انديشه هاي درخشان عرفاني و فلسفي خود را در قالب آنها قرار ميدهد.

اينهم تمبر جديدی که به پاس قدردانی از او که بطور همزمان در چهار کشور ايران، سوريه، افغانستان و ترکيه بعنوان تمبر مشترک به چاپ رسيده است:

چاپ ايران:
چاپ سوريه:


کلمات کلیدی:
 
نمایشگاه جهانی تمبر در واشنگتن
ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٤ 

قرار است که نمايشگاه جهانی تمبر سال ۲۰۰۶ از ۲۷ می تا ۳ ژوئن در شهر واشينگتن آمريکا برگزار شود. در اين نمايشگاه حدود ۳۸۰۰ قاب محتوی تمبر که توسط کلکسيونرهای تمبر سراسر دنيا جمع آوری شده، برای رقابت، به نمايش گذاشته خواهد شد. همچنين ۵۰۰ قاب شامل تمبرهای نادر و گرانقيمت از سراسر جهان در معرض ديد بازديدکنندگان قرار خواهد گرفت.

شعار اين نمايشگاه برای سال ۲۰۰۶ به اين شرح است:

 “Stamps – and so much more”— Discover the city's culture while Celebrating philately

پاورقی:

اگه ميشد منم ميرفتم، ولی افسوس !


کلمات کلیدی:
 
جغد (Owl)
ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٤ 

تفاوت اصلی جُغد و پرندگان شکاری در آنست که جغد شبها شکار می‌کند، چشمهای جغد بسیار حساس است و حتی در نور خیلی کم نيز می‌تواند ببیند. بعضی از جغدها دارای چنان قدرت شنوایی هستند که می‌توانند یک طعمه را در تاریکی مطلق تشخیص دهند. جغدها در همه قاره‌ها به استثناء قطب جنوب مشاهده شده اند.


کلمات کلیدی:
 
Carfield
ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٤ 

كارفيلد (Carfield) كه ديگه بايد همتون بشناسيد. اينم چندتا تمبر از اين شخصيت كارتوني:


کلمات کلیدی:
 
امام رضا (ع)
ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٤ 

ميلاد سلطان سرير، حضرت ثامن الحجج، علی ابن موسی الرضا (ع) بر همه شما عزيزان مبارك و خجسته باد.


کلمات کلیدی:
 
علائم راهنمايی و رانندگی
ساعت ٦:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٤ 

وظيفه تعريف شده راهنمايی و رانندگی عبارتست از: راهنمايی برنامه‌ريزى و هدايت فعاليت‌هاى راهنمايى و رانندگى به منظور تأمين نظم عبور و مرور، اجراى مقررات راهنمايى و رانندگى و حمل و نقل، امور توزين و حفظ حريم راهها در سطح كشور با توجه به مقررات داخلى و بين‌المللي. و تعريف علائم راهنمايی و رانندگی:  هرنوع علامت عمودي وافقي مانند تابلو،  چراغ راهنمايي ورانندگي ، خط كشي ، نوشته وترسيم ، وهمچنين تجهيزات هدايت كننده ، سوت وحركت دست وغيره كه به وسيله مقامات صلاحيت دار براي كنترل وتنظيم عبور ومرور تعيين و به كاربرده مي شود . اينهم تصوير يك تمبر مرتبط با علايم راهنمايي و رانندگي چاپ كشور تايلند:

 

 


کلمات کلیدی:
 
عشق
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٤ 
سوال :معناي عشق چيست و بر چه مبنايي استوار است و از كجا مي توان فهميد كه عشق است و توهم نيست ؟
------------------------------------------
پاسخ :در جواب سوال شما به چند مسئله اشاره مي شود: 1. معناي عشق : واژه ((عشق )) مشتق از ((عشقه )) به معناي ميل مفرط است . ((عشقه )) گياهي است كه هرگاه به دور درخت مي پيچد آب آن را مي خورد. در نتيجه درخت زرد شده , كم كم مي خشكد, (ابن منظور: لسان العرب , بيروت , دار احيائ التراث العربي , چاپ اول , 1408 ق , ج 9, ص 224).
اما در اصطلاح , ((عشق )) عبارت است از: ((محبت شديد و قوي )). به عبارت ديگر, عشق مرتبه عالي محبت است , (غزالي , محمد: احيائ علوم الدين , بيروت , دار القلم , چاپ سوم , بي تا, ج 4, ص 275). اما حقيقت آن است كه تعريف حقيقي اين واژه , ممكن نيست . حكيم عشق محي الدين ابن عربي گويد: ((هر كس عشق را تعريف كند, آن را نشناخته و كسي كه از جام آن جرعه اي نچشيده باشد آن را نشناخته و كسي كه گويد من از آن جام سيراب شدم , آن را نشناخته كه عشق شرابي است كه كسي را سيراب نكند)), (الفتوحات المكيه , بيروت , دار احيائ التراث العربي , بي تا, ج 2, ص 121).
((لويي ماسينيون )) مي گويد: نخستين عارفان , واژه عشق را به كار نمي بردند; شايد از عشق زميني و جسماني هراس داشتند و از اين رو, بيش تر از محبت ياد مي كردند, (ر.ك : بابك احمدي , چهار گزارش از تذكره الاوليائ عطار; تهران , نشر مركز, چاپ اول , 1376 ش , ص 46).
عطار گفته است :

پرسي تو ز من كه عاشقي چيست ؟ روزي كه چو من شوي , بدانی !

  (به نقل از:http://javabha.persianblog.ir/)

 

 


کلمات کلیدی:
 
چرخ و فلک !
ساعت ٦:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٤ 

چرخ و فلک هم يکی از بازيهای قديمی و سنتی است که شايد همه ماها در ايام کودکی و يا حتی در روزگار جوانی و سالخوردگی اونو بارها و بارها امتحان کرده ايم. به تمبری در اين مورد چاپ کشور انگلستان که تداعی بخش اين بازيست، جلب ميکنم:


کلمات کلیدی:
 
آلات و ادوات موسيقی
ساعت ۱:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳۸٤ 

 

 


کلمات کلیدی:
 
مونوپولی !
ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٤ 
 • نمي دونم بچگيهاتون Monopoly ( يا نمونه هاي ايرانيش ايروپولي و اينها ) بازي كرديد يا نه؟ بازي مونوپولي در سال 1934 ساخته شده و تخمين زده مي شه تا حالا نيم ميليارد نفر با اون بازي كرده باشند ! تا به حال 200 ميليون بازي مونوپولي فروخته شده كه اونها 5 ميليارد تا از اين خونه سبز كوچولوها داشته اند ! طولاني ترين بازي مونوپولي 1680 ساعت يعني 70 روز طول كشيده. يك پارك در امريكا در حال ساخت بزرگترين فضاي آزاد بازي مونوپولي است. كارهاي آماري جالبي مثل اينكه احتمال افتادن تو كدوم خونه از همه بيشتره هم روي اين بازي انجام شده كه يك نمونش را اينجا ميتونيد ببينيد. اين هم سايت رسمي و خوشگل monopoly.com و اين هم فكر كنم تنها جاييه كه آنلاين ميشه مونوپولي بازي كرد . ((به نقل از وبلاگ: http://www.globalpersian.com))

 • کلمات کلیدی:
   
  تخم مرغ
  ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٤ 

   


  کلمات کلیدی:
   
  ماركوپولو
  ساعت ٧:٤٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۱ آذر ۱۳۸٤ 

  ماركوپولو، بازرگان و جهانگرد ونيزي درقرن ۱۳ ميلادي سفر خود را از ونيز در ايتاليا به  شرق آغاز كرد و در سر راه خود از عراق، ايران، افغانستان و چين گذشت.

  به اين تمبر كه در آن مسير سفر ماركوپولو به نمايش در آمده توجه كنيد (چاپ كشور كانادا):


  کلمات کلیدی:
   
  ديزنی لند
  ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳۸٤ 

   


  کلمات کلیدی:
   
  پرنده های دريايی
  ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳۸٤ 

   


  کلمات کلیدی:
   
  کودکان
  ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳۸٤ 

   چاپ هند:

   تغذيه  ۱۹۵۷

  سرگرمی ۱۹۵۷

  تحصيلات ۱۹۵۷

  پرستاری و صبوری ۱۹۵۸

  سلامتی ۱۹۶۰

  کار ۱۹۶۱    

   


  کلمات کلیدی:
   
  اسباب بازی
  ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳۸٤ 

  چه شیرین بود رویاهایی که در آنها آب نبات چوبی و اسباب بازی های رنگارنگ می بارید!


  کلمات کلیدی:
   
  پرنسس ديانا
  ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳۸٤ 

  پرنسس دیانا که قبلا بعنوان بانو دیانا نامیده می شد در اول جولای 1961 در یک خانواده اشرافی متولد شد. زمانی که داستان عشق او و وارث سلطنت بریتانیا پرنس چارلز شروع شد توجه عموم به سوی او جلب شد . آنها در 29 جولای 1981 ازدواج کردند.  به عنوان یک مادر او دوست داشتنی بود و حامی دو پسرش ویلیام و هنری بود. به عنوان یک انسان گرم و صمیمی ، فروتن و نیکو کار  بود و برای دیدن او مردم ازدحام میکردند . در طول ازدواج او و زمانی که ملکه ولز بود بشتر از 100 موسسه خیریه تاسیس شد و او بیشتر وقتش را صرف آوارگان و بی خانمان ها و مردم معلول و ار کار افتاده و بچه ها و قربانیان HIV می کرد. حتی بعد از جدایی او از پرنسس ولز ، دیانا به افراد نیازمند رسیدگی می کرد. تراژدی مرگ غم انگیز پرنسس دیانا در 31 اگوست 1997 به دنبال یک سانحه رانندگی در پاریس فرانسه یک غم بزرگ برای جهانیان بود . در طول زندگی کوتاهش انگیزه بزرگ پرنسس قهرمان لمس زندگی مردم ناامید و محتاج تاثیر گذاری روی آنها و معنا دادن به عشق بود. او با دعا و دلسوزی ، سلطان قلبهای مردم شده ، دیانا ملکه قلبها و پرنسس واقعی که تا امروز در دنیا شناخته شده است.


  کلمات کلیدی:
   
  تانزانيا
  ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸٤ 

  تانزانیا در قسمت شرقی آفریقا واقع شده است. بیشتر خاك آن  از یك فلات باپوشش گیاهی بوته زار و علفزار تشكیل شده كه در شمال به ناحیه آتشفشانی كلیمانجارو، در شرق به  دریاچه تانگانیكا، و در جنوب به زمینهای مرتفع، محدود  می شود. علیرغم مجاورت با خط استوا، ارتفاع زیاد این  سرزمین، باعث شده كه دمای هوا بین 29-18 درجه سانتی  گراد ثابت بماند. البته در جلگه های ساحلی، آب و هوا  گرمسیری است و میزان بارش آن، به 106-57 سانتی متر در سال بالغ می شود. اكثر جمعیت تانزانیا كشاورزی بوده و قهوه كاكائو و چای، محصولات صادراتی كشور هستند. تانزانیا  از نظر صنعتی پیشرفته نبوده و تنها صنایع مهم آن نساجی دخانیات و صنایع غذایی می باشد.

  حكومت : جمهوری
  مساحت : 760/939 كیلومترمربع   
  جمعیت  :  000/635/32 نفر
  رشدسالانه جمعیت :  5/3 درصد
  پایتخت : دارالسلام 
  زبان :  سواهیلی انگلیسی       
  دین : مسیحی 
  واحد پول : شیلینگ

  و منم خيلی تمبراشو دوست دارم چون معمولا هم زيبا هستند و هم متنوع. مثل اين نمونه:


  کلمات کلیدی: